Według wielu badaczy i historyków Armenia to pierwszy kraj na świecie, który ogłosił chrześcijaństwo religią państwową – uczynił to wcześniej niż Cesarstwo Rzymskie. Nastąpiło to prawdopodobnie za rządów króla Tyrydatesa III już na początku IV w. n.e. – a więc w czasie, gdy na rozkaz cesarza Dioklecjana w Rzymie trwały bardzo brutalne i krwawe prześladowania chrześcijan. Co do daty chrztu Armenii wśród historyków istnieje spór, przeważający jest jednak pogląd, iż Armenia uznała chrześcijaństwo za religię państwową około roku 314 lub 315 i był to pierwszy tego rodzaju akt w dziejach świata.
Właściwa chrystianizacja rozpoczęła się kiedy ewangelizator Armenii – św. Grzegorz Oświeciciel, nawróciwszy króla, został pierwszym biskupem tego kraju. Nie można też zapomnieć o innym ważnym fakcie, jakim jest wzmianka już w pierwszej księdze biblijnej – Księdze Rodzaju – o Araracie. Na tej świętej dla wszystkich Ormian górze osiadła ponoć po wielkim potopie arka Noego, o czym Ormianie starają się przypominać na każdym kroku przybywającym do ich kraju turystom.
Program opowiada o historii i współczesnych losach Armenii. Twórcy reportażu odwiedzają z kamerą najważniejsze dla ormiańskiego chrześcijaństwa miejsca kultu, w tym m.in. klasztor Chor Wirap, w którym więziony był patron Armenii św. Grzegorz, średniowieczny klasztor Gerghard oraz kompleks sakralny w miejscowości Eczmiadzyn.