Wizyta delegacji EKD w Polsce
Polskę odwiedziła delegacja Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, na czele… Czytaj więcej
Bp Zdzisław Tranda w 2019 r. (fot. Michał Karski)
W wieku 99 lat zmarł bp Zdzisław Tranda, duchowny ewangelicko-reformowany i ekumenista. Był biskupem Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce (1978–2002), prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej (1990–1993) i przewodniczącym Komitetu Krajowego Towarzystwa Biblijnego w Polsce (1997–2005). W 2021 r. został laureatem nagrody Polskiej Rady Ekumenicznej za zaangażowanie na rzecz jedności chrześcijan.
Bp Zdzisław Tranda urodził się w 1925 r. w Poznaniu. W latach 1947–1948 studiował na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej, a od 1948 do 1952 r. na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 1952 r. w Warszawie został ordynowany na duchownego ewangelicko-reformowanego.
Przez wiele lat pracował w Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie. Okresowo administrował też innymi parafiami. W latach 1978–2002 pełnił funkcję biskupa Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce. Był też pierwszym proboszczem parafii w Warszawie.
Zaangażował się w ruch ekumeniczny zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i międzynarodowym. Inicjatywy ekumeniczne podejmował w Zelowie, gdzie był proboszczem. Brał też udział w pracach Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE). Przez wiele lat działał w Komisji Ewangelizacji PRE, w ramach której organizował ewangelizacje ekumeniczne, seminaria dla pracowników służby zdrowia i duszpasterzy (m.in. na temat narkomanii, pomocy osobom z niepełnosprawnością i umierającym).
Swoje zaangażowanie ekumeniczne kontynuował, gdy został biskupem Kościoła. W latach 1990–1993 był prezesem PRE. Wtedy właśnie nastąpiło ożywienie współpracy PRE z Kościołem Rzymskokatolickim. W 1990 r. Kościół Ewangelicko-Metodystyczny oraz Kościół Ewangelicko-Reformowany, którego był wówczas biskupem, wprowadziły wspólnotę ambony i Stołu Pańskiego. W 2000 r. bp Tranda był jednym z sygnatariuszy deklaracji siedmiu Kościołów w Polsce o wzajemnym uznawaniu chrztu. Od 1997 do 2005 r. przewodniczył Komitetowi Krajowemu Towarzystwa Biblijnego w Polsce.
Bp Tranda brał udział w wielu międzynarodowych spotkaniach ekumenicznych, m.in. w VII Zgromadzeniu Ogólnym Światowej Rady Kościołów w Canberze (1991), a także w kilku zgromadzeniach ogólnych Konferencji Kościołów Europejskich.
W czasie stanu wojennego otwarcie krytykował brutalne działania ZOMO wobec demonstracji ulicznych. Publicznie modlił się również za osobę aresztowaną przez władze PRL.
Za swą działalność był wielokrotnie honorowany. Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodę im. św. Brata Alberta, Medal Polonia Mater Nostra Est. W 2012 r. został pierwszym niekatolikiem, który został uhonorowany nagrodą Pontifici – Budowniczemu Mostów, przyznawaną przez warszawski Klub Inteligencji Katolickiej. W 2021 r. otrzymał Nagrodę Polskiej Rady Ekumenicznej w uznaniu za zaangażowanie na rzecz jedności chrześcijan.
Bp Zdzisław Tranda zmarł 24 lutego. W grudniu skończyłby 100 lat. Pogrzeb odbędzie się 8 marca, ceremonia rozpocznie się o godz. 11:00 w kościele ewangelicko-reformowanym przy al. Solidarności 74 w Warszawie.
Zobacz też:
Polskę odwiedziła delegacja Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, na czele… Czytaj więcej
W kilkunastu miejscowościach w Polsce odbyły się nabożeństwa Światowego Dnia… Czytaj więcej
Rozpoczyna się jeden z najważniejszych okresów w życiu różnych Kościołów… Czytaj więcej