Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Nowy zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego Mariawitów

7 października 2023

Kapłan Jarosław M. Jan Opala został wyświęcony na biskupa i objął urząd biskupa naczelnego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. W uroczystej konsekracji wzięli udział wierni i duchowni mariawiccy, a także goście ekumeniczni.

5 września przy Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku odbyła się IV sesja Kapituły Generalnej. Zgromadzeni duchowni wybrali dwóch nowych biskupów. Biskupem naczelnym i zwierzchnikiem diecezji warszawsko-płockiej został kpł. Jarosław M. Jan Opala, proboszcz mariawickiej Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim. Drugim nowym biskupem został kpł. Tomasz M. Daniel Mames, którego mianowano biskupem koadiutorem prowincji francuskiej (pisaliśmy o tym tutaj).

Uroczystość konsekracji kpł. Jarosława M. Jana Opali odbyła się 7 października w Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku. Wzięli w niej udział m.in. poprzedni biskupi naczelni Kościoła Starokatolickiego Mariawitów: Zdzisław M. Włodzimierz Jaworski, Michał M. Ludwik Jabłoński i Marek M. Karol Babi. Obecni byli też goście ekumeniczni – przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE) i Kościoła Rzymskokatolickiego. W imieniu prezesa PRE pozdrowienia nowemu zwierzchnikowi Kościoła Starokatolickiego Mariawitów przekazali członkowie zarządu: bp Marek Izdebski z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i ks. Adam Malina z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Bp Jarosław M. Jan Opala urodził się w 1967 r. w Wyszogrodzie. W 1990 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował w parafiach w Piasecznie pod Mińskiem Mazowieckim, Lesznie i Błoniu pod Warszawą, a od 2000 r. jest proboszczem parafii w Mińsku Mazowieckim.

Kościół Starokatolicki Mariawitów jest jednym z siedmiu Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE). Bp Jarosław M. Jan Opala jako jego zwierzchnik z urzędu wejdzie w skład prezydium PRE. Jego poprzednik, bp Marek M. Karol Babi, pozostaje w prezydium, ponieważ w kadencji 2021–2026 pełni funkcję wiceprezesa PRE, a członkowie zarządu niebędący zwierzchnikami Kościoła również wchodzą w skład prezydium.

 

Zobacz też: Kościół Starokatolicki Mariawitów