Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Lubelskie obchody tygodnia ekumenicznego

18 stycznia 2021 Lubelskie obchody tygodnia ekumenicznego

Abp Abel i bp Jerzy Samiec wręczają nagrodę Polskiej Rady Ekumenicznej prezydentowi Lublina Krzysztofowi Żukowi

 

– Kiedy się modlimy, pamiętajmy o dziękczynieniu za wielki postęp, jaki dokonał się w minionych dekadach w drodze jedności pomiędzy chrześcijanami – powiedział wiceprezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Abel podczas nabożeństwa Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w rzymskokatolickiej archikatedrze lubelskiej. Wydarzenie było też okazją do wręczenia prezydentowi Lublina Krzysztofowi Żukowi nagrody Polskiej Rady Ekumenicznej.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan od lat miał w Lublinie bogaty program – nabożeństwa w kościołach różnych wyznań, konferencje, koncerty. W tym roku ze względu na pandemię COVID-19 w Lublinie zaplanowano tylko jedno centralne nabożeństwo. Oprócz tego Katolicki Uniwersytet Lubelski organizuje msze ze świadectwem wiary duchownych różnych wyznań oraz konferencję online „Ekumenizm papieża Franciszka”.

Być razem pomimo podziałów

Nabożeństwo centralne dla Lublina odbyło się 18 stycznia w rzymskokatolickiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Wzięli w nim udział m.in.: abp Stanisław Budzik (rzymskokatolicki metropolita lubelski), bp Jerzy Samiec (zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej), ks. Grzegorz Brudny (proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lublinie), ks. Andrzej Gontarek (proboszcz Parafii Polskokatolickiej w Lublinie i przewodniczący Lubelskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej), ks. Andrzej Łoś (proboszcz Katedry Prawosławnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie), ks. Sławomir Pawłowski (konsultor Rady ds. Ekumenizmu w Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego).

Kazanie wygłosił abp Abel, prawosławny ordynariusz lubelsko-chełmski i wiceprezes Polskiej Rady Ekumenicznej. – Kiedy się modlimy, pamiętajmy o dziękczynieniu za wielki postęp, jaki dokonał się w minionych dekadach w drodze jedności pomiędzy chrześcijanami. Stało się tak, ponieważ to sam Jezus Chrystus był i nadal jest obecny wśród nas przez moc swojego Świętego Ducha, modląc się wraz z nami do Ojca – mówił prawosławny hierarcha. Podkreślił, że chrześcijanie pomimo iż są podzieleni, muszą się starać być razem w chrześcijańskim obcowaniu i budowaniu chrześcijańskiej tożsamości.

Nagroda dla prezydenta Lublina

Podczas nabożeństwa bp Jerzy Samiec i abp Abel wręczyli prezydentowi Lublina Krzysztofowi Żukowi nagrodę Polskiej Rady Ekumenicznej. Samorządowiec prowadzi otwartą politykę współpracy z wieloma wyznaniami chrześcijańskimi oraz z Lubelskim Oddziałem Polskiej Rady Ekumenicznej, wspierając administracyjnie i finansowo różne chrześcijańskie przedsięwzięcia. Dzięki temu wsparciu od kilku lat prowadzony jest w mieście program „Ekumeniczny Lublin”, w ramach którego odbywa się wiele wydarzeń o charakterze naukowym i kulturalnym.

„Aktywność i zaangażowanie Krzysztofa Żuka we wszystkie (…) inicjatywy i przedsięwzięcia [ekumeniczne], niejednokrotnie osobiście w nich uczestniczącego, ukazują go jako mądrego włodarza otwartego na wielokulturowy wymiar współczesności, szczodrego mecenasa kultury i nauki oraz dialogu ekumenicznego. Na samorządowej mapie Polski wyróżnia się w obszarze wspierania rozwoju relacji międzywyznaniowych III Rzeczpospolitej w duchu pojednania i pokoju” – napisano w laudacji, którą odczytał abp Abel. Laureat otrzymał specjalnie zaprojektowaną na tę okazję statuetkę (o jej symbolice pisaliśmy tutaj).

Prezydent Żuk podkreślił, że nagroda jest wyróżnieniem zarówno dla niego, jak i mieszkańców miasta. – Pamiętamy, że Lublin znany z wielokulturowych korzeni podejmował i podejmuje wiele działań, które mają pokazać wielość i bogactwo kulturowe i religijne. Te działania bez zaangażowania mieszkańców i licznych organizacji nie byłyby tak skuteczne – powiedział.

mk

 

Laudacja dla Krzysztofa Żuka pdf

 

Zobacz też:

 

Nagranie nabożeństwa