Strona główna > Aktualności > Symbolika statuetki nagrody PRE

14 grudnia 2020

Symbolika statuetki nagrody PRE

Statuetka nagrody Polskiej Rady Ekumenicznej

Na początku grudnia Polska Rada Ekumeniczna po raz pierwszy przyznała swoje nagrody za szczególne zasługi dla ruchu ekumenicznego w Polsce i na świecie. W tym roku nagrodzono osiem osób. Laureaci otrzymają statuetki zaprojektowane specjalnie na tę okazję przez Alisę Temchenko.

Nagroda Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) została ustanowiona w tym roku. Zgodnie z regulaminem „przyznawana jest osobom fizycznym oraz prawnym i innym podmiotom, w kraju i za granicą, szczególnie zasłużonym dla ruchu ekumenicznego w Polsce i na świecie”. Kapitułę nagrody stanowi prezydium PRE. Kapituła podjęła decyzję o nagrodzeniu w tym roku ośmiu osób: Danuty i Zbigniewa Baszkowskich, Pelagii i bp. M. Włodzimierza Jaworskich, abp. Alfonsa Nossola, metropolity Sawy, bp. Zdzisława Trandy i Krzysztofa Żuka (szerzej pisaliśmy o tym tutaj).

Statuetka

Na potrzeby nagrody PRE ukraińska rzeźbiarka i graficzka Alisa Temchenko zaprojektowała statuetkę, którą będą nagradzani laureaci. Statuetka składa się z czterech warstw szkła. Umieszczono na nich cztery kolorowe, nieregularne plamy, w ich centrum krzyż, a pod spodem cytat z Ewangelii Jana „Aby wszyscy byli jedno” (J 17,21a).

Symbolika statuetki odwołuje się do idei ruchu ekumenicznego. Cztery warstwy szkła i cztery plamy symbolizują różne tradycje chrześcijańskie. Szklane warstwy z jednej strony wskazują na istniejący podział, ale z drugiej strony są ze sobą sklejone, co nawiązuje do głównej idei ekumenii – jedności w różnorodności. Podobnie kolorowe plamy o różnych kolorach i kształtach tworzą wspólny harmonijny wizerunek – tak jak chrześcijanie różnych wyznań w swojej różnorodności tworzą Boży Kościół, Ciało Chrystusowe.

W centrum czterech plam znajduje się krzyż. Widać go wyraźnie tylko wtedy, gdy spojrzy się na wprost, równomiernie widząc wszystkie plamy. Gdy spojrzy się na niego pod kątem, czyli z perspektywy którejś z plam, jego obraz jest zniekształcony, nie widać go w całości.

Szkło symbolizuje czystość, a jaskrawe kolory plam – radość.

Czytaj więcej

Kondolencje prezesa PRE po śmierci papieża

W związku ze śmiercią papieża Franciszka prezes Polskiej Rady Ekumenicznej… Czytaj więcej

Wielkanoc (Pascha) w Kościołach Polskiej Rady Ekumenicznej

Wielkanoc (Pascha) to najważniejsze albo jedno z najważniejszych świąt dla… Czytaj więcej

Wielki Tydzień w Kościołach Polskiej Rady Ekumenicznej

Rozpoczyna się Wielki Tydzień – szczególny okres w życiu chrześcijan… Czytaj więcej