Mariawityzm powstał jeszcze w czasach zaborów, kiedy utworzenie wolnej i niepodległej ojczyzny było marzeniem wielu Polaków. W programie społecznym Kościoła znalazły się także idee narodowo-wyzwoleńcze. Wyznawcy mariawityzmu rozumieli patriotyzm jako miłość do ojczyzny, która nie ogranicza się wyłącznie do walki zbrojnej z wrogami narodu. Uważali, że patriotyzm to także podniesienie stanu oświaty i wykształcenia czy praca na rzecz biednych i potrzebujących.
Niezwykle ważnym wydarzeniem o charakterze patriotycznym było wprowadzenie przez mariawitów do liturgii i obrzędów kościelnych języka polskiego. Tego historycznego dzieła dokonali kapłani jeszcze w czasach zaborów. Pierwsza liturgia mszy świętej w języku ojczystym odbyła się 24 grudnia 1907 r.
W okresie międzywojennym mariawici wsparli działania państwowotwórcze Józefa Piłsudskiego. W latach 1918–1921 Kościół wielokrotnie prowadził zbiórki na cele niepodległościowe, w tym dla bohaterskich obrońców Lwowa pod koniec 1918 r. 24 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski przyjął osobiście delegację mariawicką na czele z kapłanem M. Filipem Feldmanem, która przekazała marszałkowi na potrzeby armii 6 tys. marek, 1,2 tys. koron i 120 rubli w złocie.
Program opowiada o działalności patriotycznej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Punktem wyjścia do reportażu jest obchodzona w tym roku 100. rocznica zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej oraz obóz młodzieżowy w Międzywodziu, którego tegoroczny program nawiązywał do tych niezwykle ważnych dla wielu Polaków wydarzeń historycznych.
__________
Redakcja ekumenia.pl nie odpowiada za zmiany tematów i godzin emisji programów w TVP.