Podlasie ma w sobie magię. Wspaniała przyroda, piękne krajobrazy, ciekawe zabytki oraz cisza i spokój są gwarancją udanego wypoczynku. Podlasie to historyczna kraina zajmująca część północno-wschodniej Polski i granicząca z Białorusią. W średniowieczu był to niespokojny obszar graniczny między Polską, Jaćwieżą, Wielkim Księstwem Litewskim i Rusią. Różne koleje dziejów odcisnęły widoczne piętno na tej ziemi stanowiącej granicę między Zachodem i Wschodem i będącą swoistą mozaiką narodowości, religii i obyczajów.
Mimo iż Podlasie jest regionem pogranicza i terenem mieszania się wielu kultur, to tam tych granic nie widać. Pozostałości tej różnorodności kulturowej możemy z łatwością jeszcze dziś odnaleźć. W Strabli i Choroszczy nad Narwią zachowały się dworki szlacheckie, rezydencje magnackie znajdują się w Białymstoku, Kocku i Radzyniu Podlaskim. W Sejnach i Puńsku odnajdziemy ślady zabudowy litewskiej, a także ciekawą kuchnię Litwinów. Wiele jest na tych terenach śladów po prawosławnych osadnikach z Ukrainy, Białorusi i Litwy. Na Podlasiu zachowało się stosunkowo dużo judaików. Żydzi mieszkali w prawie każdym mieście, a w niektórych na początku XX w. stanowili większość. Najpiękniejsze judaika odnajdziemy w Tykocinie, zwanym perłą baroku, gdzie pożogę drugiej wojny światowej przetrwała Wielka Synagoga – po krakowskiej druga największa w Polsce. Co ciekawe, na Podlasiu można znaleźć także ślady po osadnikach niemieckich.
Program opowie o różnorodności i wielokulturowości Podlasia oraz przybliży widzom tę wspaniałą i często niedocenianą przez turystów krainę.
Redakcja ekumenia.pl nie odpowiada za zmiany tematów i godzin emisji programów w TVP.