Ekumenizm to działalność na rzecz pojednania chrześcijan. Ekumenizm to dialog różnych wyznań oraz próba wzajemnego zrozumienia. Ekumenizm to postawa pełna tolerancji i szacunku wobec bliźnich oraz ich tradycji religijnych.
Program opowiada o fenomenie uratowania ponad stuletniego kościoła ewangelickiego w Mikołajkach Pomorskich koło Elbląga przez małżeństwo ewangelików mieszkających w Mikołajkach. Rodzina państwa Tober to jedyni praktykujący ewangelicy w okolicy, którzy poświęcili swój czas i finanse dla wiary i tradycji. Fascynację kościołem jako obiektem architektonicznym zaszczepili im państwo Kottke, Niemcy mieszkający w Mikołajkach przed wojną, którzy tak jak dziś Toberowie ratowali kościół przed wojenną zawieruchą i katolicką inwazją.
Kościół ewangelicko-augsburski w Mikołajkach Pomorskich jest dzisiaj obiektem skromnym, a jednak zachowanym w idealnym stanie. Reportaż opisuje go zdjęciami, pokazując budowlę w jej otoczeniu, wydobywając wszystkie zachowane detale architektoniczne świadczące o jego pochodzeniu oraz przykościelny cmentarz, będący częścią istniejącego tu przed wojną niemieckiego cmentarza.
W reportażu ks. Marcin Pilch z Elbląga opowiada o roli państwa Tober, jaką odegrali i odgrywają dla świątyni oraz znaczeniu tego obiektu dla społeczności protestanckiej. Wanda i Edward Toberowie przygotowując kościół do niedzielnego nabożeństwa opowiadają o swojej pasji, jaką stałą się dla nich ewangelicka świątynia. Przed kamerą występują także: ich syn z żoną, opowiadając o swoim ekumenicznym weselu i roli, jaką w ich życiu odgrywa kościół w Mikołajkach, oraz były miejscowy proboszcz katolicki ks. Marek Karczewski, autor książki o Mikołajkach Pomorskich, w której opisuje ewangelicką świątynię i jej rolę w pracy nad ekumeną.
Program opowiada też o obchodzonym w protestantyzmie święcie żniw: po nabożeństwie wszyscy wierni spotykają się na pikniku przygotowanym przez miejscowych ewangelików z produktów głównie własnej produkcji.