Bohaterem reportażu jest ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk, prawosławny duchowny. Niedawno skończył 85 lat, a wciąż pozostaje aktywnym i niestrudzonym duszpasterzem, nie tylko w swojej parafii. Tym, co zrobił w ciągu swojej posługi duszpasterskiej, można by obdzielić kilka osób.
Można powiedzieć, że to jemu Cerkiew w Polsce zawdzięcza odrodzenie współczesnej kanonicznej ikony. Ponad czterdzieści lat temu ks. Leoncjusz zainteresował się ikonografią, zaprzyjaźnił z Jerzym Nowosielskim, zaczerpnął z tradycji fińskiej i rosyjskiej. Tak powstał najpierw cykl obozów ikonograficznych, później Studium Ikonograficzne. Szkoła w tym roku będzie obchodzić 30-lecie istnienia. Wcześniej ks. Leoncjusz wiele wysiłku włożył w duszpasterstwo młodzieży i pomógł rozwinąć działalność Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Organizował pielgrzymki, rekolekcje, spotkania. Jego wielką miłością i pasją stał się również śpiew cerkiewny. W swojej parafii odrodził tradycję śpiewu jednogłosowego. Obecnie od wielu lat pełni funkcję przewodniczącego jury Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Przy tym pełni obowiązki proboszcza i dziekana. Ks. Leoncjusz Tofiluk otrzymał wszystkie możliwe nagrody cerkiewne, a także wielokrotnie był nagradzany przez władze świeckie. Został laureatem XVIII edycji Konkursu o Medal i Nagrodę Zygmunta Glogera i otrzymał nagrodę III stopnia za zasługi dla rozwoju malarstwa religijnego i utworzenie jedynej w Polsce szkoły pisania ikon, został nagrodzony Złotą Odznaką Zasłużony Białostocczyźnie, Nagrodą im. Księcia Konstantego Ostrogskiego oraz Nagrodą im. Św. Brata Alberta Adama Chmielowskiego.
Pytany skąd w nim tyle pasji i siły zawsze odpowiada, że te talenty dostał od Boga, więc je rozwijał.
Redakcja ekumenia.pl nie odpowiada za zmiany tematów i godzin emisji programów w TVP.