Pielgrzymka, zorganizowana wspólnie przez chrześcijan z Łodzi, wypełniona jest symbolami. Podstawowym jest Biblia Ekumeniczna, którą każdy z pielgrzymów otrzymał z okazji wyjazdu (fundatorem było Miasto Łódź). Ona stała się motywem powtarzającym się w materiale (pielgrzymi czytają fragmenty Biblii Ekumenicznej poza przestrzenią sakralną – stojąc na placu, siedząc na kamieniu, przy Morzu Martwym, na pustyni itp.).
Program pokazuje Ziemię Świętą z perspektywy wspólnego, ekumenicznego odwiedzania najważniejszych miejsc, w których jest okazja nie tylko do wspólnej modlitwy (każdego dnia liturgia słowa), ale też obecności w świecie, w którym wiara chrześcijańska ma swoje korzenie.
Autorów programu interesuje przeżycie tego czasu przez uczestników pielgrzymki – zarówno osoby duchowne, jak świeckie.
Przewodnicy opowiadają o lokalnym podejściu do ekumenizmu, tym bardziej że wygląda on zupełnie inaczej niż w Polsce – z jednej strony chrześcijanie funkcjonują w państwie o podstawach judaistycznych, z większością mieszkańców wyznania muzułmańskiego, a największe świątynie i miejsca odwiedzin pielgrzymów są zarządzane, na podstawie Status Quo, przez chrześcijan kilku starożytnych i współczesnych rytów.
Motyw czytanej Biblii Ekumenicznej w kilku momentach jest opatrzony komentarzem biblisty. Rytm pielgrzymki jest wyznaczany przez wspólne liturgie, ale materiał nie jest relacją z ich przebiegu – są one okazją do pokazania symboli, które pojawiają się w każdej z nich.