Strona główna > > Przyszła pora pożegnania > Przyszła pora pożegnania

Przyszła pora pożegnania

Program poświęcony jest sylwetce ks. Jan Jerzego Ostryka, który po 30 latach służby w Parafii Świętego Krzyża Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego został przeniesiony do służby kościelnej na Mazurach. W programie nakreślono sylwetkę człowieka, który został duchownym ewangelicko-metodystycznym już jako człowiek dojrzały, doświadczony zawodowo w pracy na kopalni w charakterze górnika, a także zawodowego strażaka. Jak sam o tym mówi, jego powołanie do służby kościelnej „przyszło” do niego w czasie pracy górniczej pod ziemią. Naturalnym finałem tego było złożenie dokumentów do Wyższego Seminarium Teologicznego Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego im. Jana Łaskiego w Warszawie. Jeszcze w trakcie studiów teologicznych, latem 1975 r., kiedy był zaangażowany do współprowadzenia kościelnego obozu młodzieżowego na Mazurach, przyszło wezwanie od zwierzchności kościelnej w Warszawie, by udał się do Grudziądza i objął administrację osieroconej po zgonie tamtejszego pastora parafii. Tam poznał swoją przyszłą żonę, Renatę, i tam na świat przyszły jego pierwsze dzieci. W kościelnym środowisku Grudziądza kształtowały się też jego pierwsze zaangażowania ekumeniczne. Jako młody duchowny Kościoła pracował najpierw z młodzieżą, a następnie poświęcił się pracy kościelnej z dziećmi. W Grudziądzu swoją posługę duszpasterską i administracyjną prowadził przez 13 lat. W tamtym okresie jedną z najważniejszych spraw było uzyskanie prawa własności obiektu kościelnego.

Od czerwca 1988 r. przejął agendy parafialne zboru ewangelicko-metodystycznego w Poznaniu. I tu sytuacja jest podobna do tej sprzed 13 lat w Grudziądzu. Po śmierci pastora zboru w Poznaniu konieczne stało się obsadzenie tej osieroconej placówki doświadczonym pracownikiem Kościoła. Wybór ówczesnego zwierzchnika Kościoła ks. sup. Adama Kuczmy padł na ks. Jan Ostryka. Przyszedł czas kolejnej przeprowadzki i wchodzenia w nowe, nieznane dla siebie środowisko. W tym nowym środowisku bardzo szybko dał się poznać jako autentycznie zaangażowany ekumenicznie chrześcijanin. Tu też rozpoczął się jego 24-letni okres służby w naczelnych władzach Kościoła. W roku 1989, po przemianach polityczno-społecznych w Polsce, doszło do wyboru nowych władz kościelnych. W tym gremium znalazł się ks. Ostryk na stanowisku superintendenta Okręgu i skarbnika Rady Kościoła. Razem ze służbą we władzach Kościoła doszły nowe obowiązki w ekumenicznym środowisku Poznania. Został wybrany na stanowisko Przewodniczącego Wielkopolskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej w Poznaniu. Organizował nabożeństwa ekumeniczne i nabożeństwa Światowego Dnia Modlitwy. Kiedy w roku 2002 powstała Poznańska Grupa Ekumeniczna, w skład której weszły Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Chrześcijan Baptystów) i Kościoły współpracujące z PRE (Kościół Rzymskokatolicki oraz Zielonoświątkowy) jego najbliższym współpracownikiem został ks. dr Tomasz Siuda z Kościoła Rzymskokatolickiego, współprzewodniczący tej grupy i jednocześnie delegat rzymskokatolickiej Archidiecezji Poznańskiej ds. Ekumenizmu. Wspólnie organizowali Ekumeniczne Dni Biblii w Poznaniu, za co ks. Ostryk został uhonorowany medalem Towarzystwa Biblijnego. Był także uczestnikiem grupy roboczej pracującej przy organizacji Zjazdów Gnieźnieńskich. W tym okresie ukształtowały się jego dobre, osobiste relacje z ordynariuszem rzymskokatolickiej Archidiecezji Poznańskiej abp. Stanisławem Gądeckim oraz z włodarzami miasta. Na arenie kościelnej był organizatorem ewangelizacyjnych metodystycznych misji namiotowych na terenie Poznania. Uczestniczył w sympozjach ekumenicznych na terenie Poznania i Polski, a z ramienia Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego brał udział w zagranicznych konferencjach i spotkaniach międzynarodowych. W Poznaniu przeżył też osobistą tragedię – 19 kwietnia 2015 r. zmarła jego żona Renata. W roku 2018 złożył na ręce kierownictwa Kościoła prośbę o służbowe przeniesienie do pracy na Mazurach, skąd pochodzi jego druga żona Ewa.

25 stycznia 2019 r. w świątyni Świętego Krzyża Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego odbyło się centralne nabożeństwo ekumeniczne Poznania. Nabożeństwu przewodniczył ks. Jan J. Ostryk, a kazanie wygłosił abp Stanisław Gądecki. Podczas tego nabożeństwa ekumeniczne środowisko Poznania pożegnało oficjalnie ks. Jana J. Ostryka i podziękowało mu za 30-letnią ekumeniczną posługę w kościelnym środowisku poznańskim. W nabożeństwie uczestniczyli duchowni zarówno z Kościołów zrzeszonych w Polskiej radzie Ekumenicznej, jak też współpracujący z Poznańską Grupą Ekumeniczną. Oprócz nich zapowiedzieli swój udział również oficjalni przedstawiciele włodarze miasta.

Data emisji

2019-04-23

Godzina emisji

6:40

Nadawca

TVP 2

Więcej audycji

Nabożeństwo

Data emisji

31 października 2024

Godzina emisji

17:00

Nadawca

TVP 2
Czytaj więcej

Nabożeństwo

Data emisji

31 października 2024

Godzina emisji

18:00

Nadawca

Polskie Radio pr. II
Czytaj więcej

Nabożeństwo

Data emisji

10 listopada 2024

Godzina emisji

8:00

Nadawca

TVP Kultura
Czytaj więcej