Powołane. 100 lat Diakonatu Żeńskiego Eben-Ezer Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
-
Telewizja
9.11.2023, godzina 11:15 | TVP 2
To opowieść o historii jedynego w Polsce diakonatu i codziennym życiu sióstr diakonis – kobiet powołanych, służących Bogu i ludziom. Rok 2023 to stulecie założenia diakonatu w Dzięgielowie. W 1920 r. ks. sen. Karol Kulisz w odpowiedzi na powojenny kryzys gospodarczy i moralny oraz ogromną biedę rozpoczął pracę charytatywną. Wydzierżawił ziemię od Skarbu Państwa i zaczął budowę przytułku dla starców, bezdomnych i bezrobotnych oraz dom dziecka. Dwa lata później zapadła decyzja o powołaniu samodzielnego Diakonatu, przyjęcie pierwszych kandydatek na diakonisy i nazwy „Eben-Ezer” na podstawie biblijnego fragmentu: „Aż dotąd pomagał nam Pan”.
Do wybuchu drugiej wojny światowej rozwijał się i niósł pomoc potrzebującym dzieciom, osobom starszym, ubogim i chorym. Druga wojna przyniosła likwidację diakonatu przez władze niemieckie. Ks. Kulisz umarł w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie, część sióstr została wywieziona na roboty przymusowe, część trafiła do obozów lub wyjechała do swoich rodzin. Jednak po wojnie niektóre z sióstr wróciły do Dzięgielowa i kontynuowały pracę charytatywną wśród potrzebującej pomocy ludności.
Ważnym elementem działalności diakonatu była Również praca ewangelizacyjno-misyjna związana z tzw. ruchem przebudzeniowym w Kościele na Śląsku Cieszyńskim, który rozpoczął się na przełomie lat 1904 i 1905, oraz osobą ks. Karola Kulisza z Ligotki Kameralnej.
Redakcja ekumenia.pl nie odpowiada za zmiany tematów i godzin emisji programów w TVP.