Retransmisja nabożeństwa z kościoła ewangelicko-reformowanego w Bełchatowie
Tematem Światowego Dnia Modlitwy w 2015 r. jest fragment z Ewangelii Jana 13,1–17, w którym Jezus powiedział: „Czy wiecie, co wam uczyniłem?”. Teksty liturgiczne i inne materiały potrzebne do nabożeństwa przygotowały chrześcijanki z Wysp Bahama. Nabożeństwo prowadziły kobiety różnych wyznań chrześcijańskich.
Światowy Dzień Modlitwy to ruch ekumeniczny z ponad 120-letnią tradycją, który skupia wokół siebie chrześcijanki różnych wyznań. Początek wywodzi się z inicjatywy Mary Ellen James z Kościoła Prezbiteriańskiego, która w 1887 r. zainicjowała wspólną modlitwę kobiet w intencji biednych, bezrobotnych, pokrzywdzonych na skutek wojny domowej w Ameryce Północnej i napływu biednych emigrantów z Europy i Azji. W roku 1890 dwie członkinie Kościoła Baptystów wezwały do obchodzenia Dnia Modlitwy w intencji misji zagranicznych. W 1919 r. odbyło się po raz pierwszy wspólne nabożeństwo. W 1927 r. był już obchodzony jako Światowy Dzień Modlitwy Kobiet i od tego czasu liturgia opracowywana jest kolejno przez chrześcijanki różnych krajów.
Od 1968 r. Światowy Dzień Modlitwy Kobiet obchodzony jest na całym świecie w ponad 170 krajach w pierwszy piątek marca. W Polsce pierwsze nabożeństwo miało miejsce 4 marca 1927 r. w Kościele Baptystycznym w Łodzi. Od 9 marca 1962 r. regularnie co roku odbywają się w Polsce ekumeniczne nabożeństwa Światowego Dnia Modlitwy Kobiet i obejmują coraz szersze kręgi wyznawców różnych Kościołów w wielu miastach.