Kościół Starokatolicki Mariawitów powstał na przełomie XIX i XX w. pod wpływem objawienia otrzymanego w 1893 r. przez rzymskokatolicką zakonnicę Feliksę Magdalenę Kozłowską, siostrę M. Franciszkę (1862–1921). Nazwa „mariawita” pochodzi od łacińskich słów Mariae vita(imitans) – „(naśladujący) życie Maryi”, od zalecanego wiernym życia w pokorze, miłości bliźniego i zgodnie z wolą Bożą.
Franciszka Kozłowska urodziła się w Wielicznej koło Węgrowa. Jej ojciec zginął w powstaniu styczniowym. W wieku 21 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących w Warszawie. W 1887 r., z polecenia ojca Honorata Koźmińskiego, założyciela licznych zgromadzeń bezhabitowych, założyła w Płocku zgromadzenie Sióstr Ubogich św. Matki Klary, później przekształcone w Zgromadzenie Sióstr Mariawitek Nieustającej Adoracji Ubłagania. Od samego początku celem działania siostry M. Franciszki było zarówno rozbudzanie i odnawianie życia religijnego wśród wiernych, jak i prowadzenie szeroko zakrojonej działalności społecznej i charytatywnej dla osób wykluczonych, ubogich i potrzebujących.
Rok 2021 jest niezwykle ważny i doniosły dla wszystkich mariawitów. W sierpniu kapłani i wierni Kościoła będą uroczyście obchodzić 100. rocznicę śmierci duchowej patronki mariawitów błogosławionej Feliksy Kozłowskiej – nazywanej przez wszystkich „Mateczką”.
Program opowiada o historii mariawityzmu i jego założycielki siostry M. Franciszki Kozłowskiej oraz obecnych działaniach Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Reportaż przybliża widzowi, jak dziś kapłani i wierni tego Kościoła realizują duchowy testament pozostawiony przez M. Franciszkę oraz jak wprowadzają w życie postulaty i idee zawarte w objawieniach Mateczki, zapisanych w „Dziele Wielkiego Miłosierdzia”.
Redakcja ekumenia.pl nie odpowiada za zmiany tematów i godzin emisji programów w TVP.