Liturgia (czyli prawosławny odpowiednik mszy w Kościele Rzymskokatolickim) św. apostoła Jakuba jest jedną z czterech liturgii sprawowanych w Kościele Prawosławnym w ciągu roku. Najbardziej znanymi są liturgie św. Jana Chryzostoma i św. Bazylego Wielkiego, ale także Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów, sprawowana w Wielkim Poście.
Współcześnie liturgię św. Jakuba odprawia się raz w roku w dniu pamięci apostoła Jakuba (23 października / 5 listopada). Celebruje się ją zgodnie ze starożytnym porządkiem Kościoła Jerozolimskiego, sięgającym jego założyciela – św. apostoła Jakuba, brata Pańskiego, pierwszego biskupa Jerozolimy. Cechą wyróżniającą tę liturgię jest sposób przyjmowania komunii przez ludzi świeckich, którzy, podobnie jak kapłani, uczestniczą osobno w sakramencie Ciała i Krwi Chrystusa. Według starożytnego porządku, sprzed VI Soboru Powszechnego, najpierw biskup lub kapłan nakłada cząstkę Ciała Chrystusa z pateny do ust komunikującego, następnie inny kapłan (a czasem diakon) podaje do wypicia Krew Chrystusa z kielicha. Inne różnice to sposób celebrowania całej liturgii twarzą do wiernych oraz wyjątkowy i niepowtarzalny cykl modlitw czytanych przez biskupa.
Reportaż opowiada o historii i samym rycie liturgii św. Jakuba oraz pokazuje główne momenty tej liturgii, odprawionej 5 listopada w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie.
Redakcja ekumenia.pl nie odpowiada za zmiany tematów i godzin emisji programów w TVP.