Katedra św. Marii Magdaleny jest jedną z najstarszych świątyń we Wrocławiu. Budowano ją w latach 1226–1232. Początkowo była ona świątynią rzymskokatolicką, następnie ewangelicką, a od ponad 70 lat należy do Kościoła Polskokatolickiego.
Katedra w dzisiejszym kształcie gotyckiej, murowanej z cegły, trójnawowej bazyliki, powstała w latach 1355–1360 i była główną świątynią miasta. Przed 1488 r. ukończono budowę dwóch wież połączonych arkadą na wysokości 52 metrów – nazywaną „mostkiem pokutnic”. O randze świątyni w średniowieczu świadczy to, że w 1365 r. cesarz Rzeszy Karol IV ofiarował jej relikwie patronki oraz cierń z korony Chrystusa i drzazgę z Krzyża Świętego.
25 października 1523 r. duchowny protestancki Jan Hess odprawił w kościele pierwsze we Wrocławiu nabożeństwo luterańskie. Od tego czasu aż po rok 1945 kościół należał do głównych miejsc kultu Kościoła ewangelickiego.
W czasie drugiej wojny światowej świątynia została zniszczona w 70 proc. Już po kapitulacji niemieckich obrońców miasta wybuchła w wieży południowej składowana w niej amunicja. W wyniku wybuchu zniszczona została fasada kościoła z portalem głównym. Odbudowa świątyni rozpoczęła się w październiku 1946 r.
Obecnie proboszczem Parafii Polskokatolickiej św. Marii Magdaleny jest ks. Piotr Mikołajczak. Program opowiada o jednej z najstarszych świątyń we Wrocławiu, która przez wieki służyła trzem wyznaniom. Przybliży także widzowi działalność duszpasterską, społeczną i kulturalną polskokatolickich księży oraz wiernych należących do parafii św Marii Magdaleny we Wrocławiu.