Każdego roku pomiędzy 18 a 25 stycznia na całym świecie odbywa się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Idea tego typu modlitw ma już ponad 100 lat. W 1908 r. duchowny rzymskokatolicki ks. Paul Watson, założyciel wspólnoty zakonnej Franciszkanów Mniejszych, zaproponował stworzenie święta łączącego ze sobą wszystkich chrześcijan na całym świecie. W ramach tygodnia odbywają się konferencje, spotkania i nabożeństwa organizowane przez działające w poszczególnych krajach Rady Ekumeniczne, Konferencje Episkopatu, oraz inne instytucje funkcjonujące w ramach poszczególnych Kościołów.
W tym roku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się pod hasłem: „Życzliwi bądźmy!”. Jego program został przygotowany przez chrześcijan z Malty. W Polsce wydarzenia odbywające się w ramach Tygodnia są związane z mijającą w 2020 r. 20. rocznicą podpisania przez Kościół Rzymskokatolicki i sześć Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej dokumentu „Sakrament chrztu znakiem jedności. Deklaracja Kościołów w Polsce na progu Trzeciego Tysiąclecia”. Dokument ten jest niezwykle ważny dla polskiego ruchu ekumenicznego, ponieważ wprowadził wzajemne uznanie ważności sakramentu chrztu we wszystkich Kościołach chrześcijańskich, które go podpisały.
Kościół Polskokatolicki od samego początku bierze udział w działaniach podejmowanych w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym czasie w parafiach organizowane są nabożeństwa, koncerty i wspólne spotkania, mające na celu zbliżenie ze sobą chrześcijan różnych wyznań. Program opowiada o zaangażowaniu Kościoła Polskokatolickiego w tę ważną inicjatywę ekumeniczną. Punktem wyjścia jest nabożeństwo odbywające się w tym roku w Parafii Katedralnej Kościoła Polskokatolickiego pw. Świętego Ducha w Warszawie, której proboszczem jest ks. Henryk Dąbrowski.