„Ewangelik reformowany musi być stale czynny w pomaganiu innym, w pokazywaniu wzorców postępowania (świadectwa) i w przekonywaniu, że wszystko, co do szczęścia potrzebne, można znaleźć w Biblii. Tylko wyciągnięte wnioski trzeba wciąż reformować, czyli oczyszczać od wypaczających je naleciałości, jak to robili przez wieki nasi przodkowie w wierze, poczynając od apostoła Pawła, który upominał apostoła Piotra, poprzez Augustyna, Franciszka, Valdo, Husa, Lutra, Kalwina i wielu, wielu innych. A czynić to trzeba w parafiach, w słowie pisanym (»Jednota«!) i w zwykłym, codziennym życiu (zwłaszcza). Czynić to trzeba osobiście i nie liczyć, że ktoś nas w tym zastąpi. Czynić zgodnie ze słowami Zbawiciela ...aby widzieli wasze dobre uczynki i oddawali chwałę waszemu Ojcu w niebie (Mt 5,16)” – takie słowa napisał Jarosław Świderski w jednym z artykułów w „Jednocie”.
Profesor Jarosław Świderski (1935–2020) był człowiekiem wielkiej wiary, ducha, umysłu i charakteru, a przy tym wielkiego ciepła i otwartości na drugiego człowieka. Pochodził z Kresów, z rodziny ewangelicko-reformowanej. Wspominał często, jak wielkim wydarzeniem było spotkanie z pastorem, rozmowa ze współwyznawcami, jaką celebrą i ogromną radością było wspólne przeżywanie modlitwy czy nabożeństwa. Wybrał Warszawę, bo oprócz uczelni, na której chciał studiować, była tu wspólnota ludzi związana z Kościołem Ewangelicko-Reformowanym.
Po rozpoczęciu studiów na Politechnice Warszawskiej włączył się w życie Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie, gdzie zajmował się pracami młodzieżowymi. W późniejszych latach był członkiem Kolegium Kościelnego, następnie Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, prezesem Konsystorza, delegatem na Synod Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, publicystą „Jednoty” (kwartalnika Kościoła Ewangelicko-Reformowanego), zajmował się Warszawskim Kręgiem Dyskusyjnym, był zaangażowany w działalność Forum Ewangelickiego (nieformalnej grupy powstałej w 1994 r. w środowisku Kościołów ewangelickich, w kręgu osób związanych z tworzącym się wówczas szkolnictwem ewangelickim). Był także ekumenistą. Swoją pracę zawodową związał z naukami ścisłymi oraz m.in. z Politechniką Warszawską. Był profesorem elektroniki w Instytucie Technologii Elektronowej.
Redakcja ekumenia.pl nie odpowiada za zmiany tematów i godzin emisji programów w TVP.