Kościół Starokatolicki Mariawitów od chwili powstania zajmował się rozbudzaniem i odnawianiem życia religijnego, jak też prowadził zakrojoną na szeroką skalę działalność społeczną i pomocową. Inspiracją do prowadzenia wymienionych wyżej obszarów działalności były objawienia św. Marii Franciszki Kozłowskiej oraz częściowo dwie encykliki papieża Leona XIII: „O Przenajświętszym Sakramencie” (1902) i „O sprawiedliwości społecznej” (1891). Św. Maria Franciszka Kozłowska podjęła nowatorską, jak na owe czasy, decyzję, że siostry zakonne będą rozsyłane po parafiach do pomocy kapłanom. Swoją pracą pozyskiwały one środki na utrzymanie własne i kapłana oraz na różnorodne cele społeczne: charytatywne, oświatowe, kulturalne. W parafiach mariawickich zorganizowano liczne przedszkola dla dzieci (wówczas nazywane ochronkami).
Obecnie, od wielu lat, Kościół organizuje obozy i kolonie letnie dla dzieci i młodzieży z rodzin najuboższych, bez względu na ich przynależność wyznaniową. Prowadzi także różnorodne akcje społeczne i charytatywne, w tym pomoc materialną dla osób najuboższych przed świętami Bożego Narodzenia. Organizuje także wigilię dla tych wszystkich, którzy w ten świąteczny czas są sami.
Program opowiada o działalności społecznej i charytatywnej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Punktem wyjścia do realizacji reportażu jest wigilia charytatywna w Płocku dla wszystkich potrzebujących, współorganizowana przez mariawitów z władzami Płocka.