Od 29 do 31 października w Lublinie odbył się Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny pt. „Lublin – miasto zgody religijnej (1317-2017)”. Organizatorami wydarzenia byli: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Archidiecezjalna Rada Ekumeniczna przy Metropolicie Lubelskim, Lubelski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej, Miasto Lublin oraz Urząd Marszałkowski w Lublinie.
Kongres był okazją do upamiętnienia obecności na terenie Lubelszczyzny różnych tradycji chrześcijańskich. Organizatorzy chcieli też w ten sposób podkreślić ekumeniczny charakter Lublina, który przez wieki starał się być miastem zgody religijnej. To właśnie w tym mieście podpisana została Unia Lubelska (1569), tworząca podwaliny Rzeczpospolitej wielu kultur, religii i narodów. Dodatkowo na rok organizacji Kongresu przypadły trzy ważne wydarzenia historyczne o charakterze zarówno europejskim, jak i regionalnym: 700-lecie nadania Lublinowi praw miejskich (1317), 500-lecie reformacji (1517), która od samego początku znalazła swoich zwolenników w Lublinie i na Lubelszczyźnie, oraz 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1918), w którym od wielu już lat aktywnie działa Instytut Ekumeniczny.
Patronat honorowy nad Kongresem objęli: abp Stanisław Budzik (Kościół Rzymskokatolicki), abp Abel (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), bp Jan Cieślar (Kościół Ewangelicko-Augsburski), Krzysztof Żuk (prezydent Lublina) i Sławomir Sosnowski (marszałek województwa lubelskiego).
Program opowiada o różnych wymiarach rozwoju ruchu ekumenicznego w Polsce. Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny jest punktem wyjścia reportażu.