W historii Kościoła, szczególnie w tradycji rzymskokatolickiej i prawosławnej, wiele jest przykładów i opisów zdarzeń niewyjaśnianych rozumem: uzdrowienia, wskrzeszenia, ocalenia z pewnej śmierci. Często te wydarzenia dzieją się za wstawiennictwem świętych – ludzi, którzy prowadzili życie blisko Boga. Św. Mikołaj już po śmierci ratuje marynarzy w czasie sztormu, święci Kosma i Damian leczyli ludzi, istnieje opis transplantacji nogi, który wykonali. Współcześni Grecy bardzo czczą św. Nektariusza z Eginy i wierzą, że za jego wstawiennictwem Bóg uzdrawia od chorób nowotworowych.
W listopadzie w parafiach prawosławnych na Podlasiu będą przebywać relikwie tego świętego. Jak wiele osób przyjdzie, by prosić go o pomoc? Czy dziś, w dobie mocno rozwiniętej medycyny, taka pomoc jest potrzebna? Czy ludzie wierzą, że mogą taką pomoc otrzymać? Czy cuda się zdarzają w dzisiejszych czasach? I pytanie kluczowe – co to jest cud w rozumieniu Cerkwi i dlaczego czasem się zdarzają? A czy w związku z tym trzeba „spełnić jakieś warunki”, zasłużyć?
Autorzy programu szukają odpowiedzi na te pytania wśród ludzi, duchownych, lekarzy. Pytają też o sens adoracji i peregrynacji relikwii. Towarzyszą z kamerą w czasie nabożeństw i czuwania przy relikwiach, by oddać atmosferę tego wydarzenia. Czy będą może świadkami cudu?