„Bom ja prosty Polak. Nigdzie nie jeżdżąc, tum się pasł na dziedzinie jako w lesie zając. Z granicy polskiej nigdziem nie wyjechał, lecz co wiedzieć przystoi, przeciem nie zaniechał”. Mikołaj Rej
Mikołaj Rej powszechnej świadomości znany jest głównie z jego pisarskiej działalności i prekursorskiej roli w operowaniu językiem polskim w literaturze, mniej przez wzgląd na różnorodność i wartość samych jego tekstów. W 2019 r. mija 450. rocznica śmierci „ojca języka polskiego”. Przy tej okazji warto zatrzymać się dłużej przy tej postaci i przyjrzeć bliżej jego działalności.
Stąd nasuwają się pytania: Jaką wartość ideową mają jego dzieła? Co stanowiło istotę jego działalności? Jaki był jego wkład w rozwój polskiej myśli reformacyjnej? Co stanowiło istotę jego pisarstwa? Jak idee reformacyjne wpłynęły na jego pisarstwo? W końcu: jakie znaczenie ma jego działalność – pisarza, teologa i moralisty – dla współczesnego ewangelika, Polaka?
Z okazji 450. rocznicy śmierci Mikołaja Reja w Żyrardowie odbyło się w czerwcu szereg wydarzeń z jednej strony upamiętniających tę wybitną postać polskiej reformacji, ale także przybliżających mniej znane oblicze pisarza. Zorganizowane wystawy, wykłady, koncerty przedstawią czasy, w jakich Rej żył, pokażą jego osobę jako pisarza i teologa, jak również wskażą na wątek muzyczny wokół myśli i dworu Reja. Ważnym akcentem będzie spektakl „Żywot Józefa” Mikołaja Reja w adaptacji i reżyserii prof. Jarosława Gajewskiego z opracowaniem muzycznym dr Marii Pomianowskiej. Spektakl ten jest przykładem, jak teatr może być komentarzem biblijnym oraz w jaki sposób współczesnego widza zainteresować i wesprzeć w odbiorze staropolskiego języka i treści.
Reportaż zawiera wypowiedzi ekspertów, sceny inscenizowane, fragmenty relacji z obchodów Dni Reja w Żyrardowie, a także fragmenty sztuki „Żywot Józefa” Mikołaja Reja w adaptacji i reżyserii Jarosława Gajewskiego.