Cykl spotkań z ludźmi kultury, polityki, pióra, z aktorami, animatorami sztuki zwany „Bagażami kultury” odbywa się od dłuższego czasu w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Gościem szczególnym kolejnego spotkania, które prowadzi Remigiusz Grzela, jest Daniel Passent, którego felietony całe pokolenie czytywało dosłownie z wypiekami w „Polityce” i innych periodykach. Jak jest dzisiaj?
Jako dziecko z żydowskiej rodziny ocalony z Holocaustu przez Polaków, wychowywany w Berlinie przez wuja Jakuba Prawina – generała Ludowego Wojska Polskiego i szefa Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie, z wykształcenia ekonomista, studiował na Uniwersytecie w Leningradzie (1955/1956), na Uniwersytecie Warszawskim (1956–1960) i na Uniwersytecie Princeton (1962/1963).
Działalność dziennikarską rozpoczął w 1956 r. w Sztandarze Młodych, gdy był studentem Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1959 r. jest związany z „Polityką”. Był m.in. korespondentem podczas wojny wietnamskiej, a od wielu lat pisze felietony. Wszedł do historii światowego dziennikarstwa, gdy na początku lat 60. zdobył prawo do publikacji pamiętników Adolfa Eichmanna – zbrodniarza hitlerowskiego, odpowiedzialnego za zagładę Żydów. „Polityka” była jednym z dwóch pism na świecie, które jako pierwsze je opublikowały. W latach 80. wielokrotnie bronił na łamach tego tygodnika decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego oraz polityki ówczesnych władz (na wniosek Jerzego Urbana nie został w tym okresie poddany weryfikacji).
W latach 1996–2001 pełnił funkcję polskiego ambasadora w Chile. Od października 2012 r. prowadzi w Tok FM audycję Goście Passenta. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1997).