Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Zmarł abp Szymon

2 lipca 2017

fot. Roch Mściwój

W wieku 80 lat zmarł prawosławny arcybiskup łódzki i poznański Szymon (Romańczuk) – duchowny, doktor teologii, filolog.

Urodził się w 1936 r. w Guszczewinie na Podlasiu. Ukończył studia filologiczne w Mińsku oraz teologię w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Na tej drugiej uczelni obronił również pracę doktorską na temat „Myśl religijno-społeczna w twórczości Fiodora Dostojewskiego (1821–1881)”. Był wykładowcą na Uniwersytecie Łódzkim, członkiem rady naukowej i jednym z autorów leksykonu „Idee w Rosji”, członkiem Interdyscyplinarnego Zespołu Badań Religioznawczych na UŁ.

W 1970 r. został duchownym i mnichem prawosławnym. Święcenia biskupie otrzymał w 1979 r. W latach 1981–2017 był ordynariuszem diecezji łódzko-poznańskiej. W 2016 r. brał udział w Świętym i Wielkim Soborze Kościoła Prawosławnego na Krecie.

Abp Szymon zmarł 28 czerwca. Pogrzeb odbył się 1 lipca w soborze św. Aleksandra Newskiego w Łodzi. Liturgię prowadził zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa wraz z innymi prawosławnymi biskupami. Obecni byli przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, Kościoła Rzymskokatolickiego, a także władz samorządowych.