Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Zesłanie Ducha Świętego

5 czerwca 2022 Zesłanie Ducha Świętego

(grafika: jplenio/pixabay)

 

Pięćdziesiąt dni po święcie Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i dziesięć dni po święcie Jego Wniebowstąpienia chrześcijanie obchodzą święto Zesłania Ducha Świętego.

W roku 2022 uroczystość Zesłania Ducha Świętego Kościoły zachodnie świętują w niedzielę, 5 czerwca, a Kościoły wschodnie tydzień później, 12 czerwca. Niektóre Kościoły zachowały tradycję obchodzenia tego jednego z największych świąt kościelnych przez dwa, a nawet trzy dni, w niedzielę, poniedziałek i wtorek. Z tego też powodu w niektórych państwach poniedziałek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego jest też dniem wolnym od pracy, podobnie jak Boże Narodzenie i Wielkanoc.

W święto Zesłania Ducha Świętego wspominamy wydarzenie wylania Ducha Świętego na dwunastu apostołów i na Matkę Zbawiciela, Marię. Z obawy przed prześladowaniami ukryli się w wieczerniku, a tam otrzymali moc Ducha Świętego, dzięki któremu mogli później bez lęku zwiastować Ewangelię o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Według relacji ewangelisty Łukasza w Dziejach Apostolskich, Duch Święty zstąpił na apostołów i Marię pod postacią języków ognia (Dz 2,3) w dniu Pięćdziesiątnicy, jednego z żydowskich świąt dziękczynienia za plony. Dla chrześcijan dzień ten stał się symbolicznym dniem narodzin Kościoła – wspólnoty wiary, która żyje dzięki Jezusowi Chrystusowi.

W ten dzień kierujemy swoje myśli w stronę Ducha Świętego, trzeciej osoby Trójcy Świętej, symbolizowanej przez ogień, światło lub gołębicę. Jest Tym, który pobudza grzesznika do wiary, wzmacnia ją i odradza do nowego życia, a dla Kościoła jest głównym źródłem mocy, które sprawia, że możemy się modlić i wierzyć.