Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Zakończenie ekumenicznego konkursu biblijnego

26 stycznia 2009

W Bydgoszczy, podczas mszy św. kończącej w mieście tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, ogłoszono wyniki ekumenicznego konkursu dla młodzieży „Święty Paweł – życie i dzieło”.

Na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, 25 stycznia, w bydgoskiej katedrze wierni obrządków chrześcijańskich spotkali się na mszy św. sprawowanej przez biskupa ordynariusza Diecezji Bydgoskiej JE ks. Jana Tyrawę, w koncelebrze licznych kapłanów Kościoła Rzymskokatolickiego. W Liturgii Słowa i Modlitwie Powszechnej uczestniczyli bydgoscy duchowni Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE): ks. Jarosław Dmitruk z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ks. Janusz Olszański z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, ks. Marek Loskot z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz ks. Tadeusz Urban z Kościoła Polskokatolickiego.

Homilię wygłosił JE bp Jan Tyrawa, nawiązując do czytań na bieżącą niedzielę z Pisma św. i wskazując potrzebę jedności chrześcijańskiej, potrzebę nawrócenia się oraz główne obszary, na których człowiek współczesny powinien odnaleźć słowo, które do niego mówi Bóg. Do chrześcijan zaś Chrystus mówi: bądźcie jedno.

Przy zakończeniu mszy św. ogłoszone zostały wyniki konkursu ekumenicznego „Święty Paweł – życie i dzieło”. Konkurs został zorganizowany przez Akcję Katolicką Diecezji Bydgoskiej i Pomorsko-Kujawski Oddział PRE, a patronat nad konkursem objęli: JE bp Jan Tyrawa, Biskup Bydgoski, Małgorzata Platajs, Dyrektor Generalny Towarzystwa Biblijnego w Polsce, Iwona Waszkiewicz, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty i Konstanty Dombrowicz, Prezydent Bydgoszczy (o konkursie pisaliśmy tutaj). Ksiądz Biskup osobiście gratulował wszystkim laureatom konkursu i ich katechetom, wręczał dyplomy i nagrody ufundowane przez siebie i współpatronów oraz posła na Sejm RP Tomasza Latosa i ks. prał. Henryka Berkę, proboszcza parafii Chrystusa Króla w Bydgoszczy.

Laureatami konkursu zostali:

 • Nagroda I

  Helena Bodzek – IV LO w Bydgoszczy; katecheta: Leszek Żuchowski

 • Nagroda II

  Przemysław Witt – LO Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy; katecheta: ks. Henryk Kaszycki

 • Nagroda III

  Agnieszka Napierała – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nakle nad Notecią; katecheta: Tomasz Meliński

 • Nagroda IV

  Katarzyna Gapa – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łobżenicy; katecheta: ks. Tomasz Dajczak

 • Nagroda V
  Anna Jastrzemska – LO Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy; katecheta: ks. Henryk Kaszycki
 • Nagroda VI
  Bartłomiej Iwański – LO Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy; katecheta: ks. Henryk Kaszycki
 • Nagroda VII
  Magdalena Wójcicka – Zespół Szkół Ogrodniczych w Bydgoszczy; katecheta: ks. Andrzej Śliwarski
 • Nagroda VIII
  Michał Żelechowski – I LO w Nakle nad Notecią; katecheta: ks. Krzysztof Kozłowski

Z ramienia patronów na uroczystości byli obecni: Wojciech Nowacki, Zastępca Prezydenta Bydgoszczy, ks. Janusz Olszański, Przewodniczący Pomorsko-Kujawskiego Oddziału PRE oraz Bogna Łoś, wizytator w Kujawsko-Bydgoskim Kuratorium Oświaty.

W Liturgii Eucharystycznej uczestniczył ks. Krzysztof Panasiuk, asystent kościelny Akcji Katolickiej i referent ds. ekumenizmu w Diecezji Bydgoskiej.

Obecni byli członkowie komisji konkursowej, klerycy Bydgoskiego Seminarium Duchownego z JM ks. rektorem Wojciechem Szukalskim oraz organizatorzy konkursu z Hanną Marchlik, Prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej i ks. Januszem Olszańskim, Przewodniczącym Pomorsko-Kujawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

Krystyna Greń