Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Wspomnienie bp. Miziołka

13 maja 2010

W Warszawie w dziesiątą rocznicę śmierci wspominano bp. Władysława Miziołka. – Był pionierem ruchu ekumenicznego w Polsce – tak o tym rzymskokatolickim hierarsze mówił prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz z Kościoła Prawosławnego.

W stołecznym kościele pw. św. Aleksandra, gdzie bp Władysław Miziołek był proboszczem, 12 maja spotkali się, aby wspominać jego osobę, przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich oraz muzułmanie.

Prezes PRE abp Jeremiasz, który gościnnie wygłosił kazanie podczas mszy św. w kościele św. Aleksandra, wspominał pierwsze spotkania ekumeniczne, inicjowane przez bp. Miziołka i różne fazy dialogu między Kościołami. – Dzięki niemu zmienił się klimat dialogu, pojawiła się postawa nowego otwarcia we wzajemnych stosunkach – zauważył. – Jeśli tak jak on będziemy dostrzegać „innych” oraz po przyjacielsku wyciągać do nich dłoń, wszyscy spotkamy się tam, gdzie biskup Władysław już jest – mówił prawosławny hierarcha do zebranych w kościele wiernych różnych wyznań.

Nicią współpracy i przyjaźni łączył tych, którzy byli obok – tak bp. Miziołka wspominał na początku mszy przewodniczący Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu bp Tadeusz Pikus, który sprawował rocznicową eucharystię. Bp Pikus dodał, że zmarły przed 10 laty biskup był jego nauczycielem w seminarium duchownym.

Przed mszą sylwetkę zmarłego przed dziesięciu laty ekumenisty przybliżył uczestnikom uroczystości rocznicowych prof. Eugeniusz Sakowicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wspomniał m.in. jego drogę do kapłaństwa, zmaganie z chorobą płuc i to, że otrzymał święcenia kapłańskie 23 czerwca 1940 r. w archikatedrze warszawskiej, odbudowanej po częściowym jej spaleniu, choć w trakcie uroczystości miało miejsce bombardowanie. Po wojnie, w 1947 r. rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego, dwa lata później obronił pracę magisterską z mariologii Karla Bartha, teologa ewangelicko-reformowanego ze Szwajcarii, i była to pionierska praca – skomentował prof. Sakowicz dodając, że również praca doktorska przyszłego biskupa dotyczyła chrystologii tego ewangelickiego teologa.

Opowiadając o pracy duszpasterskiej bp. Miziołka, prelegent przypomniał, że to właśnie ten biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej stworzył w Warszawie ośrodek permanentnego udzielania sakramentu bierzmowania przy kościele św. Aleksandra. Dzięki niemu zostały też nawiązane w 1974 r. oficjalne stosunki Kościoła Rzymskokatolickiego z Polską Radą Ekumeniczną. Bp Miziołek był też w Kościele Rzymskokatolickim prekursorem dialogu ekumenicznego z mariawitami.

W rodzinnej miejscowości mówiono o nim „biskup Władek od Miziołków”, ale w ocenie prof. Sakowicza był to „bp Władysław od ekumenizmu”. – Niezwykle skromny, okazał się polskim filarem ekumenizmu – zaznaczył prelegent. Wspominał też, że biskup z taktem i wrażliwością odnosił się do osób kierujących się odmiennym światopoglądem. – Chociaż był traktowany za wroga ustroju, to nikogo nie traktował jak wroga – dodał.

Bp Miziołek był również przy powstaniu Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Miał dobre kontakty z polskimi Tatarami-muzułmanami, ale po 5 latach od powstania Rady przekonywał, że należy do niej zaprosić także szyitów i inne społeczności islamu obecne już wtedy w Polsce. – To pozostało jeszcze niespełnione – zauważył prof. Sakowicz.

Po mszy poświęcono marmurową tablicę pamięci bp. Miziołka, umieszczoną w prawej części kościoła św. Aleksandra. Znajduje się na niej zdjęcie i napis „Bp Władysław Miziołek. 16 grudnia 1914 – 12 maja 2000. Proboszcz parafii św. Aleksandra w Warszawie. Biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej. Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu”.

źródło: KAI

___________________

Zobacz też: