Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Wspólna modlitwa Żydów i chrześcijan

5 stycznia 2020 Wspólna modlitwa Żydów i chrześcijan

Rabin Michael Schudrich, ks. Andrzej Tulej i bp Samiec (fot. Dariusz Bruncz)

 

W warszawskiej synagodze Nożyków odbyła się modlitwa z udziałem Żydów i chrześcijan. To odpowiedź na ataki na Żydów i chrześcijan, które pod koniec grudnia miały miejsce w Stanach Zjednoczonych. W warszawskiej modlitwie wziął udział m.in. prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec.

Po atakach na świętujących Chanukę Żydów w domu nowojorskiego rabina oraz na modlących się chrześcijan z ewangelikalnej wspólnoty West Freeway Church of Christ w Teksasie, naczelny rabin Polski Michael Schudrich zaprosił przedstawicieli judaizmu i chrześcijaństwa na wspólną modlitwę w synagodze Nożyków. Modlitwa odbyła się 31 grudnia i obok rabina Schudricha wzięli w niej udział m.in. prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, delegat ds. ekumenizmu i kontaktów religijnych w rzymskokatolickiej archidiecezji warszawskiej ks. Andrzej Tulej czy przedstawiciele ambasad amerykańskiej i izraelskiej.

– Jest dla mnie jasne, iż nigdy nie mogę pozwolić na to, że człowiek będzie niszczyć czy umniejszać drugiego człowieka, drugie stworzenie Boga – mówił w swoim krótkim rozważaniu rabin Michael Schudrich. Podczas modlitwy przytoczony został Psalm 23. Najpierw został on zaśpiewany po hebrajsku, a następnie obecni duchowni żydowscy i chrześcijańscy razem odczytali go w języku polskim.

Rabin Michael Schudrich i bp Jerzy Samiec przekazali też życzenia noworoczne. – Kiedy stoimy razem, kiedy modlimy się razem, wtedy jesteśmy bliżej Boga i wtedy Bóg jest bardziej radosny. Szana Towa! Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku! – powiedział rabin. – Mija stary rok. Chcemy rozpocząć Nowy Rok mając nadzieję, że będzie on zdecydowanie lepszy. Będzie lepszy wtedy, kiedy będziemy razem i kiedy razem będziemy budowali pokój wzajemnie się poznając i przyjaźniąc – mówił prezes PRE.

 

Fragment rozważania rabina Michaela Schudricha i odczytanie Psalmu 23 (ekumenizm.pl)

 

Życzenia rabina Michaela Schudricha i bp. Jerzego Samca (luteranie.pl)

 

Fotorelacja z modlitwy w synagodze Nożyków (fot. Dariusz Bruncz)