Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Władze PRE oddają hołd prezydentowi

14 kwietnia 2010

Delegacja Polskiej Rady Ekumenicznej na czele z prezesem abp. Jeremiaszem oddała hołd tragicznie zmarłym w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego żonie Marii.

W środę, 14 kwietnia, w godzinach rannych delegacja Polskiej Rady Ekumenicznej udała się do Pałacu Prezydenckiego. W jej skład weszli: abp Jeremiasz – Prezes Rady, Prawosławny Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, bp Wiktor Wysoczański – zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego, bp Jerzy Samiec – zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. Gustaw Cieślar – zwierzchnik Kościoła Chrześcijan Baptystów, ks. superintendent Zbigniew Kamiński – Zastępca Zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.

Delegacja oddała hołd tragicznie zmarłym – Prezydentowi RP, Panu Lechowi Kaczyńskiemu i Jego Małżonce Marii. Po chwili zadumy i modlitwy przed wystawionymi w Sali Kolumnowej na widok publiczny trumnami Prezydenckiej Pary, duchowni dokonali wpisu do Księgi Kondolencyjnej o następującej treści:

„Jezus Chrystus rzekł: Jam jest Zmartwychwstanie i Życie, kto wierzy we Mnie, choćby umarł żyć będzie”.

z Ewangelii Jana


Wierni i duchowieństwo Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej łączą się w bólu z Rodziną tragicznie zmarłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pan Prezydent Lech Kaczyński organizując modlitwę ekumeniczną w styczniowym Ekumenicznym Tygodniu o Jedność Chrześcijan otworzył nową, epokową, kartę w stosunkach Najwyższego Urzędu w Państwie do wszystkich Kościołów chrześcijańskich w Rzeczypospolitej. Pan Prezydent Lech Kaczyński i Jego Czcigodna Małżonka Maria pozostaną w naszej modlitewnej pamięci. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Im świeci na wielki wieków.


Za Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny

Jeremiasz, Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej


Za Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP

Ks. bp Jerzy Samiec


Za Kościół Polskokatolicki i Kościół Starokatolicki Mariawitów

Bp Wiktor Wysoczański


Za Kościół Chrześcijan Baptystów w RP

Pastor Gustaw Cieślar


Za Kościół Ewangelicko-Metodystyczny

Ks. superintendent Zbigniew Kamiński

ks. Zbigniew Kamiński

Na zdjęciu: abp Jeremiasz wraz z delegacją PRE wpisują się do księgi kondolencyjnej.