Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Wizyta patriarchy Bartłomieja w Polsce

30 marca 2022

Bartłomiej I z przedstawicielami Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej (fot. Łukasz Leonkiewicz)

Bartłomiej I z przedstawicielami Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej (fot. Łukasz Leonkiewicz)

 

Do Polski z kilkudniową wizytą przybył patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I, prawosławny arcybiskup Konstantynopola. Spotkał się m.in. z uchodźcami z Ukrainy, wiernymi i duchownymi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, prezydentem Polski, a także przedstawicielami Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Kościoła Rzymskokatolickiego.

Patriarcha Bartłomiej przebywał w Polsce od 27 do 30 marca. Podczas swojej wizyty spotkał się m.in. z wiernymi i duchownymi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego na czele z metropolitą Sawą, społecznością grecką w Polsce, prezydentem Polski Andrzejem Dudą i jego żoną Agatą oraz z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego abp. Stanisławem Gądeckim.

Szczególnie znaczenie miały spotkania patriarchy z uchodźcami z Ukrainy, którzy w ostatnich tygodniach uciekli do Polski w związku ze zbrojnym atakiem reżimu rosyjskiego na ich kraj. Bartłomiej I odwiedził uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Centrum Kultury Prawosławnej oraz w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym „Dobre Miejsce” przy kampusie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. – Nie sposób sobie wyobrazić, jak wielkie spustoszenie spowodowała ta okropna inwazja w narodzie ukraińskim i na całym świecie – mówił po spotkaniach konstantynopolitański hierarcha. – Podczas mojego pobytu tutaj uświadomiłem sobie z całą intensywnością, że czasami jest miejsce tylko na łzy. Czasami jedyną właściwą reakcją jest milczenie. Czasami możemy jedynie dzielić moc dotyku, pocieszenia, bycia obok kogoś – powiedział. Dziękował również krajom sąsiadującym z Ukrainą za hojność i gościnność w przyjęciu uchodźców.

28 marca w prawosławnej cerkwi Hagia Sophia w Warszawie odbyła się wspólna modlitwa z udziałem patriarchy Bartłomieja, duchownych i wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, a także przedstawicieli Kościołów i organizacji zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Obecni byli m.in.: prezes PRE bp Andrzej Malicki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny), skarbnik PRE bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany), metropolita Sawa (Kościół Prawosławny), dyrektor PRE ks. Grzegorz Giemza (Kościół Ewangelicko-Augsburski), ks. Andrzej Gontarek (Kościół Polskokatolicki), ks. M. Dominik Miller (Kościół Starokatolicki Mariawitów), dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Jadwiga Zalisz, sekretarz biura PRE ks. Michał Dmitruk.

Modlono się o pokój w Ukrainie, cierpiących z powodu wojny uchodźców i cały naród ukraiński. Patriarcha Bartłomiej stwierdził, że widząc niesprawiedliwą, niczym nieuzasadnioną i bezlitosną wojnę przeciwko narodowi ukraińskiemu, chciałby przynajmniej słowem, gestem i modlitwą wesprzeć ten naród, który od wielu lat jest bardzo bliski jego sercu. Podkreślił, że od pierwszych dni wojny potępiał użycie siły, apelował do Rosjan o zaprzestanie działań wojennych, codziennie modlił się za cierpiący naród ukraiński, telefonował do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, wspierał Ukraińców w walce o swoje państwo, wolność, wiarę i pełnoprawne istnienie. Jego zdaniem wojna rozpętana przez rosyjski reżim w Ukrainie, ale także każda inna wojna, nie mają prawa się wydarzyć we współczesnym cywilizowanym świecie, ponieważ cywilizacja zachodnia wypracowała już inne metody rozwiązywania konfliktów niż przemoc, grabież, gwałt i szerzenie nienawiści.

źródło: cerkiew.pl/KAI

 

Fotorelacja z wizyty patriarchy Bartłomieja w cerkwi Hagia Sophia w Warszawie (fot. Łukasz Leonkiewicz, MD)