Strona główna > Aktualności > Wizyta delegacji EKD w Polsce

14 marca 2025

Wizyta delegacji EKD w Polsce

Wizyta delegacji EKD w Polsce

Przedstawiciele Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce składają wspólny wieniec upamiętniający ofiary nazistowskiego ludobójstwa w Auschwitz-Birkenau (fot. Anna Wrzesińska)

 

Polskę odwiedziła delegacja Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, na czele z przewodniczącą bp Kirsten Fehrs. Goście z Niemiec spotkali się m.in. z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, Diakonii Polskiej, Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie. Odwiedzili również były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, gdzie wraz z polskimi partnerami upamiętnili ofiary nazistowskiego ludobójstwa.

Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) jest wspólnotą dwudziestu krajowych Kościołów ewangelickich w Niemczech, do których należy ok. 18,5 mln wiernych. Rada EKD jest organem, który zarządza EKD między posiedzeniami Synodu. Składa się z piętnastu osób świeckich i duchownych, kobiet i mężczyzn. EKD od kilkudziesięciu lat utrzymuje partnerskie kontakty z Polską Radą Ekumeniczną i Kościołami ewangelickimi w Polsce.

Wizyta delegacji Rady EKD w Polsce miała miejsce od 4 do 8 marca. W skład delegacji weszli: przewodnicząca Rady bp Kirsten Fehrs, prezeska Synodu Anna-Nicole Heinrich, bp Petra Bosse-Huber, Michael Diener, Michael Domsgen, Josephine Teske, bp Christian Stäblein i Anna von Notz.

Pierwszego dnia wizyty niemieccy goście spotkali się ze zwierzchnikiem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp. Jerzym Samcem oraz dyrektor Diakonii tego Kościoła Wandą Falk. Rozmawiano o sytuacji kościelnej, a także społeczno-politycznej w Polsce i na świecie. Przedstawiciele EKD mogli się również zapoznać z działaniami pomocowymi polskiego Kościoła i jego Diakonii na rzecz uchodźców z Ukrainy. Odbyło się również spotkanie z bp. Pavlo Shvartsem, zwierzchnikiem Niemieckiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Ukrainy.

Kolejnego dnia członkowie Rady EKD spotkali się przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE): jej prezesem bp. Andrzejem Malickim (zwierzchnikiem Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego), bp. Andrzejem Gontarkiem (zwierzchnikiem Kościoła Polskokatolickiego), a także dyrektorem ks. Grzegorzem Giemzą i innymi pracownikami PRE. Przedstawiciele PRE opowiadali o sytuacji ekumenicznej w Polsce, działalności oddziałów regionalnych, komisjach PRE z rządem i Konferencją Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego czy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i jej ekumenicznym wymiarze.

Ks. Grzegorz Giemza mówił o historii Polskiej Rady Ekumenicznej i jej obecnym działaniu. Zaprezentowano projekt PRE Gościnny Kościół, wpierający migrantów i uchodźców. Mówili o nim pracownicy bezpośrednio zaangażowani w tę inicjatywę: Joanna Dudek-Ławecka, Weronika Kluza i Essayas Techane. Odbyło się też spotkanie z przedstawicielami grupy roboczej projektu „Pojednanie w Europie – zadanie Kościołów na Ukrainie, Białorusi, w Polsce i w Niemczech” – oprócz ks. Grzegorza Giemzy online wzięli w nim udział ks. Zygfryd Glaeser z Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce i ks. Vladimir Tatarnikow z Kościoła Ewangelickiego w Białorusi.

– Partnerstwo z Kościołem Ewangelickim w Niemczech jest dla Polskiej Rady Ekumenicznej bardzo ważne. Komisja kontaktów powstała w 1974 r. i istnieje do dziś. Komisja ta i komisja historyczna, która w jej ramach działała, miały istotny wkład w pojednanie polsko-niemieckie, także w kontekście kościelnym. Ta wizyta jest bardzo ważna, ponieważ proces pojednania ciągle trwa i te doświadczenia pojednania polsko-niemieckiego mogą być inspiracją w procesach pojednania w naszej części Europy – podkreśla dyrektor PRE ks. Grzegorz Giemza.

Przedstawiciele EKD pojechali również do Krakowa, gdzie spotkali się z przedstawicielami tamtejszej parafii ewangelickiej oraz zwierzchnikiem luterańskiej diecezji katowickiej bp. Wojciechem Prackim, a także z reprezentantami Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie.

Bardzo ważnym punktem programu podróży Rady EKD była wizyta w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Wzięli w niej udział także przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. – Jako przedstawiciele polskich Kościołów chcieliśmy towarzyszyć naszym niemieckim partnerom w wizycie w Auschwitz-Birkenau, gdzie konfrontowali się ze swoją trudną historią. Było to bardzo poruszające – mówi ks. Grzegorz Giemza. Bp Kirsten Fehrs, bp Andrzej Malicki i bp Jerzy Samiec złożyli wspólny wieniec zarówno pod ścianą bloku nr 11 w Auschwitz, jak i w Birkenau oraz zmówili krótką modlitwę. W ten sposób razem, jako chrześcijanie z Niemiec i Polski, upamiętnili ofiary nazistowskiego ludobójstwa.

mk

 

Zobacz też:

 

Czytaj więcej

Kondolencje prezesa PRE po śmierci papieża

W związku ze śmiercią papieża Franciszka prezes Polskiej Rady Ekumenicznej… Czytaj więcej

Wielkanoc (Pascha) w Kościołach Polskiej Rady Ekumenicznej

Wielkanoc (Pascha) to najważniejsze albo jedno z najważniejszych świąt dla… Czytaj więcej

Wielki Tydzień w Kościołach Polskiej Rady Ekumenicznej

Rozpoczyna się Wielki Tydzień – szczególny okres w życiu chrześcijan… Czytaj więcej