Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Webinarium o kryzysie medialnym w Kościele

23 listopada 2023 Webinarium o kryzysie medialnym w Kościele

(fot. mk)

 

Z inicjatywy Polskiej Rady Ekumenicznej odbyło się webinarium „Kryzys medialny w Kościele. Rozwiązania systemowe na przykładzie Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Finlandii”. Dyskutowano o tworzeniu odpowiednich procedur i komunikacji w sytuacjach kryzysowych.

Webinarium miało miejsce 20 listopada, a gościem spotkania była ks. Eeva-Kaisa Heikura, specjalistka ds. komunikacji w Kościele Ewangelicko-Luterańskim Finlandii.

Prelegentka zwracała uwagę, że sytuacje kryzysowe w parafiach czy Kościołach mogą mieć wpływ na reputację tych instytucji, a nawet stanowić zagrożenie dla ich działalności. W ich rozwiązywaniu niezbędna jest odpowiednia komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna oraz trzymanie się procedur. W komunikacji kryzysowej ważne są: proaktywność, współpraca, pełny obraz sytuacji, ustalenie kanałów przepływu informacji, sprawdzenie faktów i mówienie prawdy, ochrona prywatności. Fińska duchowna zwracała też uwagę, że w takiej komunikacji należy być szybkim, ale nie zbyt szybkim, bowiem ważniejsze jest ustalenie faktów. Warto też prowadzić dziennik w sytuacji kryzysowej i uczyć się odpowiednich rozwiązań.

Uczestnicy webinarium dyskutowali na temat tego, jak te metody działania można wykorzystać w ich Kościołach. Zwracano uwagę na potrzebę procedur, szkoleń i komunikacji. Ks. Heikura jeszcze raz podkreśliła wagę przygotowania odpowiednich procedur, ponieważ dzięki nim komunikacja będzie prosta. Świadomość komunikacji na każdym poziomie jest bardzo ważna.