Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Uchodźca. Brat. Człowiek

7 stycznia 2019 Uchodźca. Brat. Człowiek

Agnieszka Kunicka opowiada o wystawie fotograficznej (fot. mk)

 

W ramach warszawskich comiesięcznych nabożeństw ekumenicznych odbyło się nabożeństwo w intencji uchodźców. Jego uczestnicy mieli też okazję obejrzeć wystawę fotografii, przygotowaną w ramach projektu „Uchodźca. Brat. Człowiek”.

Nabożeństwo miało miejsce 7 stycznia w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy w Warszawie. Kazanie wygłosił proboszcz miejscowej parafii ks. Piotr Gaś. Zwracał uwagę, że w kolędach i ikonografii narodziny Jezusa są przedstawiane często jak sielanka, tymczasem była to trudna sytuacja, naznaczona migracjami i uchodźstwem. – To nabożeństwo jest uwrażliwieniem naszych sumień. Chciałbym, abyście po tym nabożeństwie zostali misjonarzami, poszli do swoich środowisk i podjęli temat uchodźstwa – powiedział kaznodzieja. Dodał, że rozmowy te powinny być prowadzone w duchu dialogu, bez zbędnych emocji. – Nie o krzyk proszę. Proszę, abyśmy tak kształtowali ten dialog, by był on prowadzony w duchu pokoju – stwierdził.

Podczas nabożeństwa prezeska Fundacji Refugee.pl Agnieszka Kunicka przedstawiła sytuację uchodźców na świecie. Podkreślała, że uchodźcy zawsze najpierw uciekają do państw sąsiednich. Przypomniała również, że w latach 90. Polska przyjęła tysiące uchodźców czeczeńskich z Rosji. – Obecnie najwięcej ludzi ucieka z Syrii, Afganistanu, Sudanu Południowego i Birmy – mówiła. Opowiedziała też krótko o działaniach Fundacji Refugge.pl, która pomaga uchodźcom w Polsce m.in. w nauce języka, znalezieniu pracy czy załatwianiu spraw urzędowych.

Po nabożeństwie w kościele św. Trójcy otwarte zostały wystawy fotograficzne w ramach projektu „Uchodźca. Brat. Człowiek”, realizowanego wspólnie przez Fundację Refugee.pl i Parafię Ewangelicko-Augsburską św. Trójcy w Warszawie. Pierwsza wystawa nosi tytuł „O krok od raju…” i prezentuje zdjęcia profesjonalnych fotografów, pokazujące migrantów w drodze i w ośrodkach dla uchodźców. Druga – „Raz, dwa, trzy… uchodźcą będziesz ty” – składa się z fotografii wykonanych przez dzieci z rodzin uchodźczych i migranckich w ośrodkach dla uchodźców znajdujących się w Polsce. Wystawy można oglądać do 27 stycznia w kościele św. Trójcy.

mk