Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Sylwestrowe spotkanie Taizé

2 stycznia 2009

W Brukseli zakończyło się Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane co roku przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé. Wzięło w nim udział ponad 40 tys. młodych chrześcijan z całej Europy, w tym ok. 9 tys. Polaków.

Od 1978 r. na przełomie roku w jednym z miast Europy odbywa się Europejskie Spotkanie Młodych. Spotkanie w Brukseli miało miejsce od 29 grudnia do 2 stycznia. Podczas imprezy młodzi ludzie z całej Europy brali udział w spotkaniach i dyskusjach na tematy dotyczące duchowości, kultury, odpowiedzialności, zaangażowania społecznego i politycznego. Mogli też posłuchać rówieśników z innych krajów i kontynentów, prezentujących swoje kultury, muzykę i tańce. Była również okazja do odwiedzenia siedziby Komisji Europejskiej oraz spotkania się z europarlamentarzystami. Codziennie odbywały się spotkania modlitewne. Modlono się m.in. za pokój na Bliskim Wschodzie oraz wszystkich ludzi doświadczonych przez wojny, a także za tych, którzy pracują na rzecz pokoju. W Sylwestra, po północy rozpoczęło się Święto Narodów, czyli pokazy tańców narodowych i inne formy zabawy.

Podczas Spotkania w Brukseli ogłoszono, iż za rok Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się Poznaniu. Wcześniej impreza ta organizowana była już trzykrotnie w Polsce – dwa razy we Wrocławiu (1989/90 i 1995/96) oraz raz w Warszawie (1999/2000).

Wspólnota z Taizé jest międzynarodową wspólnotą ekumeniczną. Została założona w 1940 r. przez pastora ewangelicko-reformowanego Rogera Schutza (Brata Rogera). Obecnie należy do niej ponad 100 braci różnych wyznań chrześcijańskich, pochodzących z różnych krajów. Celem Wspólnoty jest dążenie do rozwoju życia wewnętrznego dzięki wspólnej modlitwie oraz praca na rzecz pokoju, zgody i praktycznego pojednania chrześcijan. Na jej czele do tragicznej śmierci w 2005 r. stał Brat Roger. Obecnie przeorem Wspólnoty jest Brat Alois.

źródło: KAI, EAI