Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Świeć przykładem – noś odblaski!

4 października 2019 Świeć przykładem – noś odblaski!

fot. EpiskopatNews

 

Przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, Polskiej Rady Ekumenicznej, Policji i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zainaugurowali trzecią edycję akcji „Świeć Przykładem”. Tym razem będzie ona przebiegała pod hasłem „Noś Odblaski”. – „Świeć Przykładem” to znaczy dawaj dobry przykład. To jest wyzwanie dla chrześcijan, którzy myślą nie tylko o tym, by nie robić nic złego, ale by zrobić coś dobrego – podkreślił ks. Grzegorz Giemza, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej.

„Świeć przykładem” to akcja informacyjno-edukacyjna prowadzona jest przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i skierowana do pieszych będących niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. W tym roku organizowana jest po raz trzeci, tym razem pod hasłem „Noś odblaski”. Celem akcji jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W akcję od trzech lat włączają się przedstawiciele Policji, Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. Inauguracja tegorocznej akcji miała miejsce 3 października w siedzibie Episkopatu w Warszawie.

Kościół katolicki w Polsce angażuje się w akcję „Świeć Przykładem”, bo jest to wyraz miłości bliźniego – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. – Lepiej zajechać 20 minut później niż odejść z tego świata 20 lat wcześniej – przekonywał. Zachęcając do noszenia odblasków przez wszystkich pieszych, podkreślił, że jest to troska o nich samych, jak i o kierowców. – Bądź bezpieczny i dawaj przykład – mówił, zachęcając do noszenia odblasków.

– „Świeć Przykładem” to znaczy dawaj dobry przykład. To jest wyzwanie dla chrześcijan, którzy myślą nie tylko o tym, by nie robić nic złego, ale by zrobić coś dobrego – podkreślił ks. Grzegorz Giemza, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej.

Noś odblaski, nie tylko podawaj dalej – zachęcał mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji, nawiązując do poprzedniej edycji akcji „Świeć Przykładem”. – Namawiamy, aby nosić odblaski nie tylko na terenie niezabudowanym, ale również zabudowanym – mówił. Zwrócił uwagę na to, jak ważne jest to zwłaszcza jesienią, kiedy pogarsza się widoczność na drogach. Przypomniał, że noszenie odblasków jest obowiązkiem prawnym i za ich brak grozi mandat. – Nie da się udowodnić tego, ilu osobom odblaski uratowały życie, ale życie nasze i naszych bliskich jest najważniejsze – podkreślił, zachęcając do tego, aby mówić o potrzebie ich noszenia swoim bliskim i znajomym.

W promowanie bezpieczeństwa na drodze i akcji „Świeć Przykładem” włączyło się w tym roku w sposób szczególny Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Jego prezes Patryk Czuma podkreślił, że młodzi z KSM chcą świecić dobrym przykładem i zapewnił, że będą rekomendować noszenie odblasków jako nawyk i informować o akcji „Świeć Przykładem”. Karolina Błażejczyk z KSM dodała, że młodzi poprzez swoich dziadków mają możliwość dotarcia do osób starszych. Jako osoba biegająca zaapelowała o korzystanie z odblasków przez biegaczy. – Sama staram się biegać w ubraniach jasnych, a dodatkowo zakładam odblaski na łydki i ramiona, by być lepiej widoczna – powiedziała.

Na zakończenie spotkania podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego przedstawił statystyki policyjne, z których wynika, że w ostatnim roku ponad pół tysiąca pieszych zginęło na polskich drogach, w sumie miało miejsce 4,5 tys. wypadków z udziałem pieszych, w których ponad 4 tys. pieszych zostało rannych. – Najgorsze miesiące są przed nami – ostrzegł podinsp. Kobryś. W szczególności przestrzegał seniorów, wśród których jest największa liczba pieszych, którzy giną na drogach.

BP KEP