Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Świeć przykładem i podaj odblask dalej

20 września 2018 Świeć przykładem i podaj odblask dalej

Uczestnicy inauguracji tegorocznej edycji akcji „Świeć przykładem”

 

– Chrześcijaństwo polega na tym, że troszczymy się jeden o drugiego. Jest to wpisane w naszą wiarę. Noszenie odblasków to właśnie dbanie o siebie i innych – powiedział dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza podczas inauguracji drugiej edycji akcji „Świeć przykładem”. W jej ramach Konferencja Episkopatu Polski, Polska Rada Ekumeniczna i Policja razem zachęcają kierowców do bezpiecznej jazdy, a pieszych do noszenia odblasków i przekazywania ich bliskim.

Akcja została zainaugurowana 20 września w warszawskiej siedzibie Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego. – Odblaski to czasami po prostu życie – przekonywał ks. Paweł Rytel-Adrianik, rzecznik Episkopatu. Podkreślił też ekumeniczny charakter akcji.

Dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza mówił o duchowym wymiarze akcji. Zwracał uwagę, że przykazania nie tylko zakazują, ale też dają możliwość, np. dbania o siebie i innych. – Musimy pamiętać, że dbając o swoją duchowość, trzeba też zadbać o ciało i bezpieczeństwo swoje i innych. Bycie przykładem jest wpisane w chrześcijaństwo – mówił dyrektor PRE.

Na inauguracji akcji obecna była również drifterka Karolina Pilarczyk (drift to technika jazdy w kontrolowanym poślizgu). Przekonywała, że kierowcom często bardzo trudno jest zareagować na drodze na nagłą sytuację i dlatego warto nosić odblaski, aby być lepiej widocznym dla kierowców.

Rzecznik Komendanta Głównego Policji mł. insp. Mariusz Ciarka mówił, że w zeszłym roku na polskich drogach zginęło 870 pieszych. – Ponad połowa to seniorzy. W większości osoby te nie miały odblasków i znajdowały się poza terenem zabudowanym – poinformował oficer Policji.

Organizatorzy akcji „Świeć przykładem” zachęcają kierowców do bezpiecznej jazdy, zaś pieszych do noszenia odblasków, szczególnie poza terenem zabudowanym. Tegoroczne hasło akcji brzmi „Podaj dalej” i ma przekonywać nie tylko do noszenia odblasków, ale także do przekazywania ich swoim bliskim, tak aby jak najwięcej pieszych było widocznych na polskich drogach.

To już druga edycja akcji „Świeć przykładem”, prowadzonej razem przez Konferencję Episkopatu Polski, Polską Radę Ekumeniczną i Policję. Ponadto te trzy instytucje wspólnie apelowały też przed zeszłorocznym świętem 1 listopada o odpowiedzialne zachowanie za kierownicą, zaś w styczniu, z okazji Dni Babci i Dziadka, zwracały się do seniorów o zachowanie ostrożności na drogach.

mk