Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Światowy Dzień Modlitwy 2021

6 marca 2021 Światowy Dzień Modlitwy 2021

Motyw na Światowy Dzień Modlitwy 2021 wybrany przez Komitet Krajowy ŚDM w Vanuatu

 

Jak co roku w pierwszy piątek marca obchodzony był Światowy Dzień Modlitwy. W tym roku liturgię do niego przygotowały chrześcijanki z Vanuatu, które na hasło przewodnie wybrały słowa: „Buduj na mocnym fundamencie”. Ze względu na pandemię COVID-19 ekumenicznych nabożeństw ŚDM było mniej niż zwykle, jednak w kilku miejscach przygotowano transmisje online lub specjalne nagrania.

Światowy Dzień Modlitwy (zwany dawniej Światowym Dniem Modlitwy Kobiet) skupia wokół siebie chrześcijanki różnych wyznań. Jest to ruch ekumeniczny o ponad 130-letniej tradycji. Co roku w pierwszy piątek marca na całym świecie przedstawiciele różnych wyznań spotykają się na wspólnej modlitwie. Liturgię i inne materiały za każdym razem przygotowują chrześcijanki z innego kraju – w tym roku z Vanuatu.

Obraz Juliette Pity z Vanuatu przygotowany na Światowy Dzień Modlitwy 2021

W Polsce co roku nabożeństwa ekumeniczne Światowego Dnia Modlitwy odbywają się w kilkunastu miejscach. W tym roku ze względu na pandemię COVID-19 obchody ŚDM były ograniczone. Tym niemniej w kilku miejscach nabożeństwa się odbyły, prowadzone były transmisje online, przygotowano też specjalne nagrania.

„Co roku poznając nową liturgię przygotowaną przez inny Komitet ŚDM, budujemy relacje z mieszkańcami tego kraju, ofiarowując im naszą modlitwę” – napisała w swym liście do środowisk ekumenicznych Hanna Tranda, przewodnicząca polskiego Komitetu Krajowego Światowego Dnia Modlitwy. Komitet chce przekazać ofiary zebrane podczas nabożeństw tegorocznego ŚDM na rzecz pomocy kobietom w Vanuatu żyjącym w strachu przed przemocą w rodzinach i narodzie.

 

 

Więcej:

 

Zobacz przebieg Światowego Dnia Modlitwy 2021
Bełchatów-Kleszczów

Cieszyn

Poznań

Szczecin

Ustroń

Zgierz