Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Światowy Dzień Modlitwy 2020

12 lutego 2020

 

Jak co roku w pierwszy piątek marca będzie obchodzony Światowy Dzień Modlitwy. W tym roku liturgię do niego przygotowały chrześcijanki z Zimbabwe, które na hasło przewodnie wybrały słowa: „Wstań, weź swoją matę i chodź!”.

Światowy Dzień Modlitwy (zwany dawniej Światowym Dniem Modlitwy Kobiet) skupia wokół siebie chrześcijanki różnych wyznań. Jest to ruch ekumeniczny o ponad 130-letniej tradycji. Co roku w pierwszy piątek marca na całym świecie przedstawiciele różnych wyznań spotykają się na wspólnej modlitwie. Liturgię i inne materiały za każdym razem przygotowują chrześcijanki z innego kraju – w tym roku z Zimbabwe. Nabożeństwa ŚDM będą się także odbywać w różnych miastach Polski.

„Co roku poznając nową liturgię przygotowaną przez inny Komitet Krajowy ŚDM, budujemy relacje z mieszkańcami tego kraju, ofiarowując im naszą modlitwę. Apelujemy, aby wszystkie polskie środowiska chrześcijańskie włączyły się do wspólnej modlitwy według liturgii przygotowanej przez chrześcijanki z Zimbabwe. Zwracamy się z prośbą o to, aby wszędzie – gdzie jest to możliwe – zorganizować w pierwszy piątek marca nabożeństwa lub spotkania modlitewne, a także spotkania informacyjne o kraju autorek liturgii, jego historii i współczesności” – napisała w swym liście do środowisk ekumenicznych Hanna Tranda, przewodnicząca Komitetu Krajowego Światowego Dnia Modlitwy.

Komitet chce przekazać ofiary zebrane podczas nabożeństw tegorocznego ŚDM na rzecz pomocy kobietom w Zimbabwe żyjącym w strachu przed przemocą w rodzinach i narodzie.

 

Więcej: