Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Spotkanie z przedstawicielami Kościoła Westfalii

3 czerwca 2015 Spotkanie z przedstawicielami Kościoła Westfalii

Uczestnicy spotkania (fot. ks. Michał Dmitruk)


W Warszawie odbyło się spotkanie prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej z kierownictwem Kościoła Ewangelickiego w Westfalii. Dyskutowano m.in. o wspólnych wyzwaniach Kościołów, takich jak praca na rzecz pojednania, pokoju, wolności czy pomocy uchodźcom.

Spotkanie miało miejsce 28 maja w siedzibie PRE w Warszawie. W składzie delegacji z Niemiec znaleźli się prezeska Kościoła Ewangelickiego Westfalii ks. Annette Kurschus oraz ks. nadradca Ulrich Müller. Ze strony polskiej w spotkaniu wzięli udział prezes PRE abp Jeremiasz, wiceprezes bp Jerzy Samiec, a także inni członkowie prezydium i przedstawiciele Kościołów członkowskich: ks. sup. Andrzej Malicki, ks. prof. Bogusław Milerski, ks. Ryszard Dąbrowski, ks. Grzegorz Dróżdż, ks. Doroteusz Sawicki oraz ks. Michał Dmitruk.

Ks. prezes Annette Kurschus w kilku słowach określiła cel swojej pierwszej wizyty w Polsce. Podziękowała za możliwość spotkania z przedstawicielami Kościołów członkowskich PRE oraz zaproszenie do udziału w konferencji poświęconej Memorandum Wschodniemu EKD, która odbyła się w marcu w Warszawie. Mówiła o potrzebie czujnego spojrzenia w przeszłość i wyciągnięcia nauki na przyszłość. Wspomniała także o wspólnym zadaniu pracy wszystkich Kościołów na rzecz pojednania, pokoju, wolności, sprawiedliwości społecznej oraz zachowania i ochrony stworzenia.

W nawiązaniu do słów ks. Kurschus abp Jeremiasz podkreślił, iż kontakty z Kościołem Ewangelickim Westfalii trwają już od dawna i liczne delegacje odwiedzały PRE.

W dalszej części spotkania poruszono sprawy dotyczące świętowania 500-lecia reformacji. Zastanawiano się także nad problemem uchodźców z Afryki oraz nad tym, co Kościoły Niemiec i Polski są w stanie zrobić i jaką pomoc zaoferować prześladowanym chrześcijanom w Syrii. Podkreślano, iż jest to wspólna odpowiedzialność Europy i każdy kraj, jak i Kościół powinien w miarę swoich możliwości znaleźć rozwiązanie i nieść pomoc nie tylko materialną, ale także i prawną.

Uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję na dalszą dobrą współpracę między Polską Radą Ekumeniczną i Kościołem Ewangelickim Westfalii.

ks. Michał Dmitruk