Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Spotkanie z anglikanami

17 kwietnia 2018 Spotkanie z anglikanami

Uczestnicy spotkania: bp Andrzej Malicki, bp Robert Innes, bp Jerzy Samiec, ks. David Brown i ks. Grzegorz Giemza (fot. Archiwum PRE)

 

Przedstawiciele zarządu Polskiej Rady Ekumenicznej spotkali się z biskupem Diecezji w Europie Kościoła Anglii. Obie strony opowiadały o swojej działalności i planach na przyszłość.

Spotkanie miało miejsce 14 kwietnia w Centrum Luterańskim w Warszawie. Ze strony Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) wzięli w nim udział prezes i sekretarz zarządu: bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski) i bp Andrzej Malicki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny), a także dyrektor PRE ks. Grzegorz Giemza. Stronę anglikańską reprezentowali zwierzchnik Diecezji w Europie Kościoła Anglii bp Robert Innes oraz kapelan Kościoła Anglii w Polsce ks. David Brown. Bp Innes przebywał w Polsce z wizytą duszpasterską, odwiedzając parafię (kapelanię) Kościoła Anglii w Warszawie.

Spotkanie było okazją do wzajemnego poznania się. Przedstawiciele PRE zaprezentowali działalność Rady. Goście z Kościoła Anglii opowiadali o swoich planach działalności w Polce. Z dużym zainteresowaniem przyjęli informację o wydaniu ekumenicznego przekładu Biblii. Poinformowali też o pracach nad wydaniem w języku polskim anglikańskiej księgi liturgicznej „Book of Common Prayer”.

Anglikanizm pojawił się w Polsce już w XVI w. wraz z obecnością dyplomatów angielskich. Współcześnie Kościół Anglii posiada w Polsce jedną kapelanię – w Warszawie, która obejmuje swoją działalnością cały obszar kraju. W ramach tej kapelanii działa też wspólnota pw. św. Pawła Krakowie oraz wspólnota w Gdańsku. Kapelania wchodzi w skład Archidiakonii Wschodniej Diecezji w Europie Kościoła Anglii.