Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Spotkanie komisji PRE–EKD

6 grudnia 2018

Uczestnicy spotkania (fot. PRE)

 

W Warszawie obradowała Komisja Kontaktów Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła Ewangelickiego w Niemczech. Rozmawiano na temat partnerskiej współpracy obu stron oraz ich aktualnych aktywności. Podkreślono, że komisja pełni ważną rolę w relacjach polsko-niemieckich, o które trzeba się troszczyć.

Spotkanie odbyło się od 4 do 5 grudnia w siedzibie Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE). Obie strony opowiadały o swojej obecnej działalności. Przedstawione zostały takie inicjatywy PRE, jak ekumeniczne uroczystości związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę, projekt „Gościnny Kościół” dotyczący migracji czy działania podejmowane w związku ze szczytem klimatycznym w Katowicach. Niemieccy partnerzy opowiadali o tematach dyskutowanych w Kościele Ewangelickim w Niemczech (EKD): kryzysie demokracji i wzroście tendencji nacjonalistycznych, społeczeństwie migracyjnym, problemie wykorzystywania seksualnego.

Podjęty był też temat przyszłorocznego Kirchentagu w Dortmundzie. Polska Rada Ekumeniczna będzie miała na nim swoje stoisko. Natomiast w 2021 r. we Frankfurcie ma się odbyć ekumeniczny Kirchentag. Polska strona została zaproszona do zaangażowania się w jego przygotowanie.

W skład Komisji Kontaktów ze strony EKD wchodzą ks. Annette Kurschus, prezeska Kościoła Ewangelickiego Westfalii, oraz ks. Dirk Stelter, referent ds. Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej, zaś z PRE jej prezes bp Jerzy Samiec i dyrektor ks. Grzegorz Giemza. Ponadto w spotkaniu wzięli udział ks. Björn Corzilius, ks. Jan-Dirk Döhling i Enrico Triebel ze strony EKD oraz abp Abel, bp M. Bernard Kubicki, ks. prof. Bogusław Milerski, Małgorzata Platajs i bp Edward Puślecki ze strony PRE.

Kolejne spotkanie Komisji Kontaktów PRE i EKD odbędzie się w kwietniu przyszłego roku w Niemczech.

 

Zobacz też: Komisja Kontaktów PRE i EKD