Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Spotkanie Komisji ds. Dialogu PRE-KEP

8 października 2013

W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. Poniżej publikujemy komunikat z obrad.

KOMUNIKAT

Komisji ds. Dialogu

między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski

(7 październik 2013)

W dniu 7 października 2013 r. obradowała Komisja ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną (PRE) a Konferencją Episkopatu Polski (KEP). Spotkanie odbyło się w siedzibie PRE w Warszawie przy ul. Willowej 1.

Ze strony PRE obradom współprzewodniczył abp Jeremiasz (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), Prezes PRE, a ze strony KEP posiedzeniu współprzewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. W zebraniu uczestniczyli także: abp Abel (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), bp Edward Puślecki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny), bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski), bp Andrzej Czaja, bp Marek Solarczyk (Kościół rzymskokatolicki) i ks. Sławomir Pawłowski SAC (Kościół rzymskokatolicki) oraz ks. Ireneusz Lukas (Kościół Ewangelicko-Augsburski).

Omówiono sprawy związane z obecnością i świadectwem Kościołów w Unii Europejskiej. W tym kontekście poruszono kwestię cierpienia chrześcijan w Syrii. Rozważano możliwość zorganizowania sympozjum poświęconego sytuacji chrześcijan w Syrii w terminie jak najszybszym.

Zwrócono uwagę na potrzebę zorganizowania sympozjum związanego z ideologią gender, która coraz wyraźniej narzucana jest polskiej świadomości społecznej.

Zastanawiano się na temat możliwości udziału strony rzymskokatolickiej w planowanym ekumenicznym i międzynarodowym sympozjum dotyczącym eklezjologii w świetle Nowego Testamentu.

Przedstawiono intencję PRE zorganizowania wspólnego ekumenicznego nabożeństwa w czasie planowanej w Warszawie na listopad Konferencji klimatycznej.

Komisja zapoznana została ze stanem przygotowań broszury na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Hasłem tygodnia będą słowa: „Czyż Chrystus jest podzielony?”. W tym tygodniu chcemy wesprzeć szczególną modlitwą, postem i ofiarą chrześcijan w Syrii.

Przedstawiono stan prac nad wspólną ekumeniczną deklaracją na temat świętowania niedzieli.

Wymieniono poglądy w sprawie Funduszu Kościelnego.

Następne zebranie odbędzie się 11 marca 2014 r. o godz. 17.00 w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski.

                                                                                                                                 Sporządził

                                                                                                                                
bp Edward Puślecki

_______________

Zobacz też: Komisja ds. Dialogu KEP i PRE