Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Spotkanie Komisji ds. Dialogu KEP–PRE

15 marca 2021

Komisja ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej spotkała się online na swym wiosennym posiedzeniu. Omówiono przebieg tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, powołano grupę redakcyjną do opracowania materiałów przyszłorocznego Tygodnia, rozmawiano też o takich inicjatywach, jak Polskie Forum Chrześcijańskie czy Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej. Publikujemy komunikat z obrad.

KOMUNIKAT
z posiedzenia Komisji ds. Dialogu
między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną
(12 marca 2021 r.)

W dniu 12 marca 2021 r. obradowała Komisja ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną (PRE) a Konferencją Episkopatu Polski (KEP). Spotkanie odbyło się w formie on-line.

Obradom przewodniczył bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (Kościół Ewangelicko-Augsburski). Ze strony Kościoła rzymskokatolickiego w zebraniu wzięli udział: bp Jacek Jezierski (przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną), bp Andrzej Czaja, bp Andrzej Siemieniewski i ks. Sławomir Pawłowski SAC. Ze strony Polskiej Rady Ekumenicznej w zebraniu uczestniczyli: abp Abel (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), bp Maria Karol Babi (Kościół Starokatolicki Mariawitów) i bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany).

Podzielono się informacjami na temat ekumenicznych wydarzeń ostatnich miesięcy. Komisja podkreśliła znaczenie apelu Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce na dzień 1 listopada 2020 r. pt. „Pamiętajmy o zmarłych, szanujmy ich groby”. Omówiono obchody tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Pomimo obostrzeń sanitarnych, z powodu których w wielu miastach nabożeństwa zostały ograniczone do większych świątyń, starano się nadać wspólnym modlitwom odpowiedni wymiar. Centralne nabożeństwo ekumeniczne odbyło się 23 stycznia 2021 r. w archikatedrze łódzkiej. Podczas trwania tego Tygodnia wiele wybitnych osób zostało uhonorowanych nagrodą Polskiej Rady Ekumenicznej za wkład w rozwój ruchu ekumenicznego w Polsce.

Komisja powołała grupę redakcyjną do opracowania materiałów na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2022 r. Zrelacjonowano współpracę ekumeniczną Kościołów w ramach Polskiego Forum Chrześcijańskiego. Forum przygotowuje konferencję pt. „Godność osób oraz szacunek dla życia. »Kładę przed tobą życie i śmierć… Wybierz życie« (Pwt 30,19)”, która ma się odbyć w formie on-line 24 kwietnia 2021 r. Omówiono plany zorganizowania w terminie od 14 sierpnia do 29 października 2021 r. V Ekumenicznej Pielgrzymki dla Sprawiedliwości Klimatycznej z Zielonej Góry do Glasgow.

ks. Sławomir Pawłowski SAC

 

Zobacz też: Komisja ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej