Pokaż wyszukiwarkę
Select language:

Spotkanie Komisji ds. Dialogu KEP–PRE

11 marca 2020

W Lublinie obradowała Komisja ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. Podczas spotkania omówiono minione i zbliżające się wydarzenia ekumeniczne oraz wezwano do modlitwy w związku z pandemią koronawirusa. Publikujemy komunikat z obrad.

 

KOMUNIKAT
z posiedzenia Komisji ds. Dialogu
między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną
Lublin, 11 marca 2020 r.

W dniu 11 marca 2020 r. obradowała Komisja ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną (PRE) a Konferencją Episkopatu Polski (KEP). Spotkanie odbyło się w Lublinie na zaproszenie Prawosławnego Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego.

Ze strony KEP obradom współprzewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, Przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu, a ze strony PRE abp Abel, wiceprezes Polskiej Rady Ekumenicznej (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny). W zebraniu wzięli również udział: bp Andrzej Czaja (Kościół rzymskokatolicki), bp Andrzej Siemieniewski (Kościół rzymskokatolicki), bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany) oraz ks. Sławomir Pawłowski SAC (Kościół rzymskokatolicki) i ks. Grzegorz Giemza (Kościół Ewangelicko-Augsburski).

Podkreślono znaczenie wspólnych obchodów 20. rocznicy „Deklaracji Kościołów w Polsce na progu Trzeciego Tysiąclecia: Sakrament chrztu znakiem jedności”. Uroczystości odbyły się 23 stycznia 2020 r. w Warszawie w ewangelicko-augsburskim kościele Św. Trójcy, w którym przed 20 laty deklaracja została podpisana. Rozpoczęto przygotowania do Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan w roku 2021, tematykę przygotowują chrześcijanie ze Szwajcarii.

Omówiono ekumeniczne obchody 450. rocznicy podpisania Zgody Sandomierskiej, które odbędą się 20 czerwca w Sandomierzu. Przedstawiono plany 5. Ekumenicznej Pielgrzymki dla Sprawiedliwości Klimatycznej z Zielonej Góry do Glasgow. Bp Andrzej Siemieniewski przedstawił relację ze współpracy z Polskim Forum Chrześcijańskim, jego działania i plany.

W związku ze wzrastającą liczbą zachorowań wywołanych przez koronawirusa Komisja Dialogu KEP i PRE zachęca chrześcijan w Polsce do wytrwałej i pełnej wiary modlitwy. Wyraża bliskość ze wszystkimi dotkniętymi chorobą i ich rodzinami oraz składa wyrazy wdzięczności tym, którzy w związku z epidemią pełnią służbę na rzecz bliźnich. Niech Boży Duch wspiera nas w roztropności i w nadziei.

ks. Grzegorz Giemza
Dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej