Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Spotkanie Komisji Dialogu KEP–PRE

30 września 2018 Spotkanie Komisji Dialogu KEP–PRE

fot. Grzegorz Giemza

 

W Klasztorze na Świętym Krzyżu obradowała Komisja ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. Omówiono m.in. projekt przesłania Kościołów z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przygotowania do przyszłorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Po posiedzeniu odbyło się nabożeństwo ekumeniczne oraz spotkanie z referentami ds. ekumenizmu Kościoła Rzymskokatolickiego. Publikujemy komunikat z obrad.

 

KOMUNIKAT
z posiedzenia Komisji ds. Dialogu
między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski
28 września 2018 r.

Dnia 28 września 2018 r. obradowała Komisja ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną (PRE) a Konferencją Episkopatu Polski (KEP). Spotkanie odbyło się w Klasztorze na Świętym Krzyżu.

Ze strony KEP obradom współprzewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, Przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu, a ze strony PRE bp Jerzy Samiec, Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (Kościół Ewangelicko-Augsburski). W zebraniu wzięli również udział: bp Maria Karol Babi (Kościół Starokatolicki Mariawitów), bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany), bp Andrzej Siemieniewski (Kościół rzymskokatolicki), ks. Michał Dmitruk w zastępstwie abp. Abla (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), ks. Grzegorz Giemza (Kościół Ewangelicko-Augsburski) i ks. Sławomir Pawłowski SAC (Kościół rzymskokatolicki).

W czasie spotkania przygotowywano projekt Przesłania Kościołów z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przesłanie zostanie odczytanie w czasie Centralnego Nabożeństwa Ekumenicznego, które odbędzie się 10 listopada 2018 r. o godz. 15.00 w ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy przy pl. Małachowskiego w Warszawie.

Omówiono przygotowania do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w roku 2019. Jako hasło przyjęto wezwanie: „Dąż do sprawiedliwości”. Tekstem przewodnim będzie fragment z Księgi Powtórzonego Prawa rozdział 16, wiersze 18–20. Centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się 20 stycznia 2019 r. w Warszawie. Poprzedzi je konferencja prasowa.

Wysłuchano sprawozdania bp. Andrzeja Siemieniewskiego ze spotkań Polskiego Forum Chrześcijańskiego i Globalnego Forum Chrześcijańskiego w Bogocie oraz omówiono ekumeniczne wydarzenia XI Zjazdu Gnieźnieńskiego. Podjęto decyzję o przystąpieniu do prac nad przygotowaniem dokumentu o zachowaniu się w czasie nabożeństw poszczególnych Kościołów.

W dniu 29 września 2018 r. członkowie Komisji wzięli udział w nabożeństwie ekumenicznym i spotkali się z referentami ekumenicznymi Kościoła Rzymskokatolickiego. Następne posiedzenie Komisji ds. Dialogu odbędzie się w dniach 29 i 30 marca 2019 r. w siedzibie Biskupa Naczelnego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP w Płocku.

ks. Grzegorz Giemza
Dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej

 

Zobacz też: Komisja ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej

 

Fotorelacja (fot. Grzegorz Giemza)