Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Seminarium wolontariuszek „Znaków Nadziei”

29 maja 2014 Seminarium wolontariuszek „Znaków Nadziei”

Spotkanie wolontariuszek „Znaków Nadziei” z młodzieżą parafii luterańskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie (fot. il)

W Warszawie na seminarium przebywały wolontariuszki Fundacji „Znaki Nadziei”. W ciągu kilku dni pobytu wzięły udział w kilku spotkaniach, konferencji naukowej oraz zapoznały się z działalnością Polskiej Rady Ekumenicznej.

Seminarium odbywało się od 19 do 25 maja. Wzięły w nim udział trzy wolontariuszki „Znaków Nadziei”: Anna Jessika Berz pracująca w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Krakowie, Sarah Lensch w krakowskiej fundacji „Gaudium et Spes” oraz Claudia Klyk w szkole Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu.

Wolontariuszki przybyły do Warszawy 19 maja. Zostały zakwaterowane w pokojach gościnnych w budynku Polskiej Rady Ekumenicznej, a w godzinach popołudniowych spotkały się z dyrektorem PRE ks. Ireneuszem Lukasem i pracownikami biura oraz zapoznały się z historią i działalnością Rady. Wieczorem zwiedziły Stare Miasto.

Drugiego dnia pobytu wzięły udział sympozjum naukowym „Skazani na konflikt? Tożsamości religijne, narodowe i kulturowe w poszukiwaniu modeli współistnienia”, organizowanym przez Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie oraz Ambasadę Izraela w Polsce.

21 maja wolontariuszki uczestniczyły w spotkaniu z podopiecznymi Fundacji „Znaki Nadziei” – byłymi więźniami obozów koncentracyjnych. Popołudnie spędziły na zwiedzaniu muzeum Pałacu królewskiego i ogrodów w Wilanowie, a wieczorem obejrzały w Teatrze Narodowym spektakl „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry.

Następnego dnia w godzinach przedpołudniowych odwiedziły Centrum Kultury Prawosławnej oraz prawosławną katedrę św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze. Po południu zwiedzały Warszawę.

Ostatniego dnia pobytu wolontariuszki spotkały się z dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Małgorzatą Platajs, która zaznajomiła je z historią i działalnością Towarzystwa. Następnie w Muzeum Historii Żydów Polskich obejrzały multimedialną wystawę „Warszawa Warsze”, a w godzinach wieczornych uczestniczyły w spotkaniu z młodzieżą i studentami Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego i proboszczem parafii ks. Dariuszem Chwastkiem.

Urszula Krzemińska