Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Rozpoznając teraźniejszość i kształtując przyszłość

27 listopada 2018 Rozpoznając teraźniejszość i kształtując przyszłość

fot. Thomas Puschmann

 

Na zakończenie niemieckiego etapu 3. Ekumenicznej Pielgrzymki dla Sprawiedliwości Klimatycznej odbyło się w Berlinie nabożeństwo z udziałem pielgrzymów oraz polskich i niemieckich duchownych. Rozpoczyna się polski etap pielgrzymki.

Pielgrzymka od 9 września podąża z Bonn do Katowic. Jej niemiecki etap zakończył się 26 listopada w Berlinie. Pielgrzymi spotkali się tam z reprezentantami rządu niemieckiego i przedstawili dokument ze swoimi postulatami, wśród których znalazły się m.in. realizacja porozumienia paryskiego w zakresie zmniejszenia ocieplania klimatu, ograniczenie pozyskiwania energii z węgla i wprowadzanie bardziej ekologicznych środków transportu.

Wieczorem odbyło się w berlińskiej Kaplicy Pojednania nabożeństwo ekumeniczne. Udział w nim wzięli pielgrzymi oraz duchowni różnych wyznań z Polski i Niemiec. Obecni byli m.in. bp Markus Dröge (Kościół Ewangelicki Berlina, Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc), abp Ludwig Schick (archidiecezja bamberska Kościoła Rzymskokatolickiego), bp M. Karol Babi (Kościół Starokatolicki Mariawitów, wiceprezes Polskiej Rady Ekumenicznej), bp Marian Niemiec (diecezja katowicka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego), bp Grzegorz Olszowski (archidiecezja katowicka Kościoła Rzymskokatolickiego), ks. Grzegorz Giemza (dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej).

Hasło nabożeństwa brzmiało: „Rozpoznając teraźniejszość i kształtując przyszłość”. Bp Dröge w swoich słowach pozdrowienia mówił, że chrześcijanie są podobni do ogrodników, gdy starannie dbają o życie, które jest im powierzone. – Bądźmy gotowi do odpowiedzialności za to, byśmy byli stróżami powierzonych nam źródeł wody życia! – powiedział ewangelicki duchowny. Kazanie wygłosił abp Schick. Rzymskokatolicki hierarcha wezwał do zrównoważonego wykorzystywania darów ziemi.

27 listopada rozpoczął się polski etap pielgrzymki. Pierwsze dwa dni pielgrzymi spędzili w Bielsku-Białej. 29 listopada ruszą do Pszczyny.

 

Więcej o pielgrzymce na stronie internetowej www.pielgrzymkadlaklimatu.pl.

Więcej o ekumenicznym kontekście szczytu klimatycznego w Katowicach www.ekumenia.pl/cop24.

 

Fotorelacja z nabożeństwa w Berlinie (fot. Thomas Puschmann)