Adwent w Kościołach Polskiej Rady Ekumenicznej
Rozpoczyna się adwent – okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia, który… Czytaj więcej
Katedra gnieźnieńska. Nabożeństwo z okazji inauguracji 8. Ekumenicznej Pielgrzymki dla Sprawiedliwości Klimatycznej (fot. GG)
– Troska o środowisko, podobnie jak pokój, zaczyna się od nas samych, tu gdzie jesteś, gdzie postawił ciebie Bóg – powiedział prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki podczas nabożeństwa z okazji inauguracji 8. Ekumenicznej Pielgrzymki dla Sprawiedliwości Klimatycznej.
Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej to projekt, w który zaangażowane są Polska Rada Ekumeniczna (PRE), Ökumenisches Netzwerk Klimagerechtigkeit (Ekumeniczna Sieć Współpracy na rzecz Sprawiedliwości Klimatycznej) oraz niemieckie Kościoły ewangelickie, katolickie diecezje i kościelne organizacje pomocowe.
Tegoroczna pielgrzymka rozpoczyna się 21 września w Gnieźnie. Po 21 etapach, w czasie których zaplanowano trzy dni akcji w Poznaniu, Międzyrzeczu i Frankfurcie nad Odrą, 15 października pielgrzymi dotrą do Berlina, gdzie następnego dnia odbędą się spotkania z politykami i ekumeniczne nabożeństwo końcowe.
Pielgrzymkę zainaugurowało nabożeństwo ekumeniczne w rzymskokatolickiej katedrze gnieźnieńskiej. Oprócz pielgrzymów wzięli w nim udział m.in. gospodarz miejsca prymas Polski abp Wojciech Polak z Kościoła Rzymskokatolickiego, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, dyrektor PRE ks. Grzegorz Giemza z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, o. Aleksander z Kościoła Prawosławnego, ks. Stanisław Bankiewicz z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, ks. Krzysztof Pikulski z Kościoła Polskokatolickiego i ks. sup. Sławomir Rodaszyński z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.
Kazanie wygłosił bp Malicki. Podkreślał, że w kwestiach ekologii każdy człowiek ma swoje do zrobienia. – Troska o środowisko, podobnie jak pokój, zaczyna się od nas samych, tu gdzie jesteś, gdzie postawił ciebie Bóg – mówił. – Przed nami długa droga. Nie myślę tu wyłącznie o tej między Gnieznem a Berlinem, ale o drodze do samoświadomości o naszej odpowiedzialności za Matkę Ziemię. Edukacja i przykład, wierzę, sprawią, że ta droga nie będzie zbyt długa. Wiem, że w tym co mówię jest dużo optymizmu. Dlatego proszę, byście ten optymizm nieśli ze sobą – powiedział prezes PRE.
Nadrzędnym postulatem Ekumenicznej Pielgrzymki dla Sprawiedliwości Klimatycznej jest wdrożenie porozumienia paryskiego ws. klimatu z 2015 r. W tym roku pielgrzymka w szczególności zajmie się kwestią wystarczalności, stawiając pytanie: jaki jest właściwy poziom naszego zużycia energii i zasobów, aby wszyscy mieli możliwość dobrego życia?
Pielgrzymi wzywają polityków, by doprowadzili do zwiększenia wsparcia finansowego na cele klimatyczne dla najbardziej narażonych krajów globalnego Południa, opracowali strategię „wystarczalności dla wszystkich”, stworzyli ramowe warunki, dzięki którym oszczędzanie zasobów stanie się atrakcyjne, oraz prowadzili politykę klimatyczną i środowiskową w sposób sprawiedliwy społecznie. Podkreślają, że ochrona klimatu i środowiska wymaga pilnego ograniczenia konsumpcji zasobów, zwłaszcza przez zamożne grupy.
Apelują również do Kościołów, by stały się pionierami ochrony klimatu, sprawiedliwości klimatycznej i zrównoważonego rozwoju oraz wspierały inicjatywy idące w tym kierunku, przyczyniały się do przemiany kulturowej i przewartościowania w kierunku życia bez marnowania zasobów, a także konsekwentnie domagały się transformacji sprawiedliwej społecznie.
Pielgrzymce patronują przedstawiciele instytucji zaangażowanych w jej organizację.
Prezes PRE bp Andrzej Malicki podkreślił, że troska o stworzenie i świadomość odpowiedzialności za środowisko i świat to kluczowe zagadnienia wiary chrześcijańskiej. – Bez względu na przynależność konfesyjną, wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą planetę. (…) Ta pielgrzymka niech stanie się naszym wspólnym znakiem, który kierujemy do sumień rządzących, a jednocześnie zwracamy się z apelem o sprawiedliwość klimatyczną, troskę o środowisko i wizje zrównoważonej przyszłości – powiedział.
Pielgrzymkę wspiera również prymas Polski abp Wojciech Polak z Kościoła Rzymskokatolickiego. – Pragniemy łączyć nasze wysiłki w Kościele, aby to dzieło stworzenia, które otrzymaliśmy od Pana, zostało nie tylko przekazane następnym pokoleniom, ale zachowane od bezmyślnego zniszczenia. Niech Pielgrzymka Ekumeniczna rodzi błogosławione owoce – powiedział.
Pełnomocniczka Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) ds. odpowiedzialności za stworzenie bp Kristina Kühnbaum-Schmidt zwróciła uwagę, że chodzenie w pozycji wyprostowanej jest pierwotną, a także najbardziej ekologiczną formą ludzkiej mobilności. – Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej jest zatem silnym symbolem etyki wystarczalności, oszczędnego sposobu życia. Jest to apel do wszystkich ludzi i państw: wspierajcie styl życia zgodny z etyką wystarczalności! – zauważyła.
Rzymskokatolicki metropolita Berlina abp Heiner Koch podkreślił, że wszyscy będziemy musieli nauczyć się rezygnować. – W obliczu katastrof, które kryzys klimatyczny już teraz wywołuje w dużych częściach świata, pytanie o wystarczalność staje się coraz pilniejsze. Z tego powodu jeszcze bardziej pilna staje się potrzeba domagania się przemyślanych i dobrych rozwiązań politycznych. Dziękujemy i życzymy Bożego błogosławieństwa dla 8. Ekumenicznej Pielgrzymki dla Sprawiedliwości Klimatycznej – powiedział.
mk
Szczegółowe informacje o Ekumenicznej Pielgrzymce dla Sprawiedliwości Klimatycznej (idea, historia, trasa, informacje praktyczne) tutaj
Bp Andrzej Malicki, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej
Abp Wojciech Polak, rzymskokatolicki prymas Polski
Rozpoczyna się adwent – okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia, który… Czytaj więcej
W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej… Czytaj więcej
Z okazji z 100. rocznicy nadania autokefalii Kościołowi Prawosławnemu w… Czytaj więcej