Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

Rocznica pierwszego porozumienia ekumenicznego

9 lipca 2020

Ks. Semko Koroza i bp Jerzy Samiec w Sandomierzu podczas obchodów 450-lecia Ugody sandomierskiej (fot. ewangelicy.pl)

 

W Sandomierzu odbyły się obchody 450-lecia Ugody sandomierskiej – szesnastowiecznego porozumienia polskich luteran, reformowanych i braci czeskich, uważanego za pierwsze porozumienie ekumeniczne w Europie. Wzięli w nim udział zarówno przedstawiciele władza miejskich, jak i różnych Kościołów chrześcijańskich w Polsce.

Ugoda sandomierska została zawarta 14 kwietnia 1570 r. w Sandomierzu. Ze względu na pandemię COVID-19 obchody jubileuszowe musiały zostać przesunięte. Odbyły się 5 lipca i zostały zorganizowane przez miasto Sandomierz we współpracy z miejscową diecezją rzymskokatolicką. Wzięli w nich udział m.in. burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, rzymskokatolicki ordynariusz sandomierski i przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu bp Krzysztof Nitkiewicz, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec, proboszcz Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Łodzi i przewodniczący tamtejszego oddziału PRE ks. Semko Koroza, proboszcz Parafii Prawosławnej w Sandomierzu ks. Marcin Chyl, dyrektor PRE ks. Grzegorz Giemza.

Gości przybyłych na uroczystość przywitał burmistrz Marcin Marzec. Przypomniał, że w czasach konfliktów religijnych spotkanie ewangelików w Sandomierzu było przykładem poszukiwania porozumienia. Bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił, że nieważna jest liczebność Kościołów, ale to, kim wyznawcy Chrystusa są dla siebie. – W Chrystusie nie może być lepszych i gorszych, gdyż wszyscy są dla siebie siostrami i braćmi – powiedział.

Z kolei bp Jerzy Samiec zwrócił uwagę na historyczne i współczesne znaczenie Ugody sandomierskiej. – Trzy wyznania ewangelickie postanowiły się spotkać i rozmawiać o tym, co je dzieli, i o tym, w jaki sposób mogą wspólnie pracować i służyć ludowi oraz Bogu. Różnice pozostały, ale spisano dokument rozbieżności, uznając jednocześnie prawo każdego z Kościołów do sprawowania sakramentów i głoszenia Słowa Bożego oraz zasady współdziałania między nimi – mówił prezes PRE.

Po przemówieniach burmistrz i obaj biskupi otworzyli wystawę „Zgoda panów – zgoda braci”, która upamiętnia zawarcie Ugody sandomierskiej. Wystawa została przygotowana przez miasto Sandomierz oraz Muzeum Diecezjalne, a pracami kierowali kustoszka Muzeum Urszula Stępień oraz dr Tomisław Giergiel.

Dyrektor PRE ks. Grzegorz Giemza podkreślił, że ruch ekumeniczny w Polsce nawiązuje do Ugody sandomierskiej. – Chcemy powiedzieć, że różnorodność pozwala na to, żeby tworzyć wspólnotę. Pomimo różnic potrafimy znaleźć drogi wyjścia. Możemy powiedzieć, że ruch ekumeniczny w Polsce rozpoczął się już w 1570 r. Czekamy na to, aby to, co zawarto w Ugodzie sandomierskiej zostało w stu procentach skonsumowane – powiedział.

Przewodniczący Łódzkiego Oddziału PRE i reformowany duchowny ks. Semko Koroza zauważył, że Ugoda sandomierska wyprzedzała tendencje europejskie czy światowe. – To było pierwsze tego typu porozumienie, które stało się rzeczywistością, pierwsze porozumienie, w którym różne wyznania chrześcijańskie znalazły jedną drogę pomimo dzielących je rozbieżności, pierwsze porozumienie, które doprowadziło do tego, że dziś ewangelicy dwóch wyznań mogą wspólnie przeżywać radość sakramentów, dzielić się Słowem Bożym, modlić się nawzajem w swoich kościołach – podkreślił.

źródło: ewangelicy.pl

Relacja filmowa z obchodów (ewangelicy.pl)