Pokaż wyszukiwarkę
Wybierz język:

PRE na Wystawie Reformacyjnej

29 maja 2017 PRE na Wystawie Reformacyjnej

fot. PRE


Polska Rada Ekumeniczna
zaprezentowała swoją działalność podczas Światowej Wystawy Reformacyjnej w Wittenberdze, związanej z obchodami jubileuszu 500-lecia reformacji XVI w. Odwiedzający stanowisko PRE mogli zapoznać się z ruchem ekumenicznym w Polsce.

Wystawę zainaugurowano 20 maja nabożeństwem, w którym uczestniczyli przedstawiciele Kościołów ewangelickich w Niemczech, Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Prawosławnego. Na nabożeństwie obecny był również prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Wystawa składa się z siedmiu „bram wolności”, które otaczają pierścieniem obszar starego miasta Wittenbergi. Każda z bram to jeden temat prezentowany zarówno w różnorodnych instalacjach artystycznych, jak i w dużych namiotach, gdzie zaproszone organizacje, grupy i parafie mogą pokazywać swoją działalność w danym obszarze tematycznym.

Polska Rada Ekumeniczna prezentowała swoją działalność w bramie Ekumenii i Religii, w namiocie Gasthaus Ökumene, prowadzonym przez Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD). Na stanowisku PRE uwagę przykuwała rzeźba „Cena wierności” ukraińskiej artystki Alisy Temchenko oraz powiązana z rzeźbą prezentacja multimedialna. Przedstawiały one istotę ekumenizmu i historii Kościoła, intrygując wiele osób odwiedzających wystawę. Panele wystawowe na stanowisku przekazywały podstawowe informacje o strukturze, działaniach i istocie PRE. Wielu odwiedzających było zaskoczonych i zainteresowanych ruchem ekumenicznym w Polsce, wywiązało się wiele ciekawych rozmów.

Stanowisko PRE odwiedzili m.in. minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maizière, prezeska Kościoła Ewangelickiego Westfalii ks. Annette Kurschus, prezes Kościoła Ewangelickiego Nadrenii ks. Manfred Rekowski. Zostało ono przygotowane i zaprezentowane przez wielokonfesyjną i wielonarodową grupę wolontariuszy i pracowników PRE na czele z dyrektorem PRE ks. dr. Grzegorzem Giemzą.